Zorlu Lekelerle Başa Çıkma Yolları

Ali İhsan Kaya 07.09.2016

Kıyafetlerimizden bir türlü çıkmayan lekeler ile nasıl mücadele edebiliriz? Zorlu lekeleri kolaylıkla çıkarma yöntemleri nelerdir?

Özellikle annelerin en büyük dertlerinden olan çıkmayan zorlu lekeler aslında o kadar da zorlu değil. İlk müdahaleyi doğru yaptığınızda en zor lekeler bile kolaylıkla çıkabilir.

Lekelerle mücadelede ilk müdahale

Lekelerle çok fazla haşır neşir olmasanız bile, basit bir sakarlık veya dikkatsizlikle lekeye maruz kalabilirsiniz. Bu durumlarda ilk anda müdahale ise çok önem taşıyor. Çünkü lekelerin çıkmamasına sebep olan iki ana etken ısı ve zamandır. Lekeye hemen müdahale olarak suya basmanızı önerebiliriz. Eğer ilk müdahale için uygun değilseniz, en azından lekeyi ıslak tutmayı denemenizde fayda var.

Zorlu Lekelerle Başa Çıkma Yolları

İçeriğinde protein olan süt ürünleri, yumurta, et kaynaklı lekelerde ise yöntem biraz farklıdır. Bu tip lekelerde lekeli bölgeye soğuk su uygulanmalıdır. Eğer çıkmıyorsa da yine soğuk suya bastırabilirsiniz. Leke hâlâ çıkmıyorsa, sabun ile lekeli bölgeyi çitileyebilirsiniz.

Domates, çilek, böğürtlen ve dut gibi meyvelerin lekelerinden sirke yardımı ile kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Lekeli kısma suyla ilk müdahaleyi yaptıktan sonra, sirkeli suda bekletin. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

Zor bilinen lekelere doğal çözümler

Ter lekesi:

Sirke hafif ter lekelerini çıkarır. Ancak çok koyu ter lekelerini sadece hafifletir. Bu tip lekeler için sirke ve karbonatı aynı anda lekeli bölgeye uygulayabilrisiniz.

Fondöten:

Lekeli bölgeye eter uygulayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Ispanak lekesi:

Lekeli bölgeyi patates ile ovarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Kan lekesi:

Leke oluştuktan sonra ilk fırsatta müdahale etmekte fayda vardır. Sıcak su ile kan lekesini çıkarabilirsiniz.

Kahve lekesi:

Bol tuz ve su ile lekeli bölgeyi ovarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Zorlu Lekelerle Başa Çıkma Yolları

Nar lekesi:

Nar lekesi henüz kurumamışsa lekeli bölgeye limon kolonyası döküp beyaz bir bez ile silerek nar lekesini çıkarabilirsiniz. Lekeli bölge kurumuşsa, leke çıkarıcı çeşitli deterjanlar kullanmalısınız.

Domates, ceviz ve böğürtlen lekesi:

Sirke ile lekeli bölgeye yapacağınız uygulama ile lekeden kurtulabilirsiniz.

Çay lekesi:

Çay lekesine limon suyu uygulayıp sonrasında suya basarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Yağ lekesi:

Yağ lekesine anında müdahale etmediğiniz taktirde doğal yöntemler ile çıkarmanız oldukça zordur. İlk anda kıyafetinizi sıcak su ve sabun ile çitileyerek lekeden kurtulabilirsiniz. Aksi takdirde leke çıkarıcı özel deterjanlar kullanmanız gerekebilir.

Bir leke çıkarıcı olarak güneş

Zorlu Lekelerle Başa Çıkma Yolları

Yukarıdaki yöntemler ile çıkaramadığınız lekeler var ise, kıyafetlerinizdeki lekeleri güneşte kurutma yöntemi ile hafifletebilirsiniz. Güneşin etkisini artırmak için, güneşte bekletmeden önce kıyafetinizi sirkeli suya sokabilirsiniz.

Bonus: Sakız Lekesi Çıkarma

Sakız lekesini çıkarmanın en bilinen ve en iyi yöntemi kıyafetinizi dondurmaktır. Donan sakızın çıkarılması çok daha olay olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.