Zorlayıcı Diyaloglarla Nasıl Başa Çıkmalıyız?

Ece Tuğran 20.06.2016

Evde, okulda, iş yerinde, trafikte ve daha birçok yerde karşımıza çıkan, isteyerek veya istemeyerek gerçekleştirmek zorunda olduğumuz zorlayıcı diyaloglarla nasıl baş ederiz? Anlatıyoruz.

İletişim, yaşadığımız hayatın bir gereği. İletişimin bir alt kümesinde ise günlük hayatta gerçekleştirdiğimiz diyaloglar yer alıyor. Günlük hayatımızın büyük kısmında gerçekleştirdiğimiz bu diyalogların kimisi verimli, kimisi eğlenceli, kimisi de başa çıkması zor diyaloglar oluyor. Bu zor diyaloglar, bazen duymak istemeyeceğimiz şeyler duymamızla, bazen de bizim insanlara duymak istemeyecekleri şeyler söylemek zorunda kalmamızla gerçekleşiyor. Her iki durumda da karşımızdaki insanla iletişim kurmak zorlaşıyor. Bu diyaloglardan kaçınmak yerine onlarla baş etmeyi öğrenmek, ilişkilerimizin kalitesi açısından önemli bir kazanım olacaktır.


Bu diyalogları 2 evreye ayırırsak:

1- Diyaloğa Hazırlık Evresi


Bu diyaloglara gireceğiniz önceden belliyse, spontane gelişmiyorsa (örneğin patronunuz perşembe sabahı sizinle görüşmek istediyse ve günlerden henüz salıysa) bunlara hazırlık yapmak için zamanınız olacaktır. İşte bu sürede öğrenilmesi, kabullenilmesi gereken birtakım tutumlar var. Bunlardan ilki, karşınızdaki insanın farklı bir kafa yapısı ve perspektifi olduğunu kabullenmek. Herkes sizin gibi düşünmek zorunda veya sizin doğrularınızı kabul etmek zorunda değil. Klişe ve kabullenilmesi zor olabilir ama herkesin kendine göre doğruları vardır. Kiminin ak dediğine kimi kara der. Uzlaşma sağlayabilmek için farklı fikirlere açık olmak, farklı pencerelerden bakabilmek gerekiyor.

Bir diğer faydalı hazırlık ise amaç belirlemek. O konuşmadan hangi sonuçla ayrılmak istediğinize karar verirseniz, konuşmayı yönlendirerek daha yüksek verim alabilirsiniz. Yapacağınız konuşmada sergileyeceğiniz tutumu da önceden belirlemeniz faydalı olacaktır. Karşınızdakine karşı mı çıkacaksınız, yoksa çözüm önerisini karşıdan mı bekliyorsunuz? Buna karar vermek, diyalogda sergileyeceğiniz davranışların iskeletini oluşturacaktır. Tutumlar diyaloglarda çok önemlidir, çünkü çoğu zaman ne söylediğinizden çok nasıl söylediğiniz karşı tarafı daha çok etkiler.

2- Diyaloğun Gerçekleşme Evresi


O gün geldiyse, planlı veya spontane, işte size önerilerimiz burada. Öncelikle elinizden geldiği kadar ortamdaki dikkat dağıtıcı unsurları eleyin. Dikkatinizi tamamen karşınızdakine verin. Bunu görmek veya hissetmek karşı tarafa önemsendiğini hissettirir ve memnun olmasını sağlar. Sadece çözüm veya sonuç odaklı olmayın, “bitse de gitsek” diye düşünmeyin. Körü körüne sonuç odaklı olmak, beyninizin yaratıcı kısımlarını köreltir. Bu durumda uzlaşma potansiyeline sahip fikirler daha zor bulunur ya da hiç bulunamaz.

Cümlelerinizi kısa tutun ki, konuşmanın hararetiyle cümleleriniz karşınızdaki insanın kafasında bulmaca haline gelmesin. Öfkenizi de her zaman kontrol altında tutun. Tahrik edici el hareketlerinden veya herhangi bir hareketten kaçının, konuşmanın saygı çerçevesinde ilerlemesine engel olmayın. Bir pazar sabahı apartman yöneticisi, uykunuzun en tatlı yerinde geciken aidat için kapıyı hışımla çalıyor bile olsa, sakinliğinizi korumaya özen gösterin.


Söylemek istediklerinizi karşı tarafa iletebildiğinizden, karşı tarafın sizi yanlış anlamadığından olabildiğince emin olun. Elbette bunu yaparken dozu kaçırıp konuşmayı monoloğa döndürmeyin. Adı üstünde, diyalog içerisindesiniz; karşı tarafa konuşması için gerekli süreyi tanımalı, iyi bir dinleyici olmalısınız. Karşı tarafa sorular sorun, cevaplarını iyi dinleyin. Diyalogdan, en az onun sizi anladığı kadar, siz de onu anlamış olarak ayrılın.

Konuşma esnasında asla algılarınızı kapatmayın, iletişimi kesmeyin. Kısacası, karşınızdaki için ulaşılmaz olmayın. Bu, karşınızdakini bocalamaya iter, uzlaşmaya olan inancını yitirmesine sebep olur.

Duygusal bağınızın olduğu insanlarla girilen zorlu diyaloglarda duygular yoğun bir şekilde gün yüzüne çıkabilir. Bunları saklamaya çalışmayın, aksine bu duyguları yaşadığınızı karşı tarafa gösterin. Duygularınızı gizlemek için sarfedeceğiniz eforu karşınızdaki insanı anlamak için kullanın.

Ve tabii en önemlisi, her zaman sakin ve dingin olun. (En azından deneyin.)


Ece Tuğran


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.