Zirve Yayınevi Davası ve 9 Yıl Sonra Gelen Karar

Defne Taktak 28.09.2016

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugün 115'inci duruşması yapıldı.

Malatya'daki Zirve Yayınevinde 1’i Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek katledilmesiyle ilgili davada 9 yıl sonra karar verildi, 5 sanık 3'er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Dönemin İl Jandarma Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger 'haberleşmenin gizliliğini ihlal'den 13 yıl 9 ay, Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Haydar Yeşil 14 yıl 10 ay hapis cezasına çaptırıldı. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da aralarında bulunduğu diğer 14 sanık ise beraat etti.

Zirve Yayınevi Davası ve 9 Yıl Sonra Gelen Karar

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugün 115'inci duruşması yapıldı. Duruşma öncesinde adliye çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Duruşmaya, 21 sanıktan, elektronik kelepçe ile denetim altında tutulan tutuksuz sanıklar Emre Günaydın, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım, polis araçlarıyla getirildi. Duruşmaya tutuksuz sanıklar İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Ruhi Abat, emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, Murat Göktürk, Abdullah Atılgan, Adem Gedik, Hüseyin Yelki ve Levent Ercan Gelegen ile avukatlar katıldı. Başka bir suçtan dolayı Adana F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Varol Bülent Aral ise video konferans sistemiyle duruşmaya katıldı.

Zirve Yayınevini basıp, Alman uyruklu Tilman Geske ile Uğur Yüksel ve Necati Aydın’ı boğazlarını keserek öldürmekle suçlanan sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Hamit Çeker ile Cuma Özdemir, 'tasarlayarak adam öldürmek' suçundan 3’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çaptırıldı.

Dönemin İl Jandarma Komutanı olan emekli Albay Mehmet Ülger 'haberleşmenin gizliliğini ihlal'den 13 yıl 9 ay, Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Haydar Yeşil de 14 yıl 10 ay hapis cezasına çaptırıldı.

Ergenekon davasında yargılanırken Zirve Yayınevi davasına dahil edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da aralarında bulunduğu 14 sanık ise beraat etti.

Bu kanlı olay nasıl olmuştu?

18 Nisan 2007 günü, Ağbaba iş Merkezinde faaliyet gösteren ve genel de Hristiyanlıkla ilgili yayınların bulunduğu Zirve Yayınevine gelen 5 kişi, kapıyı içeriden kilitleyip, Alman uyruklu Tilman Geske, Uğur Yüksel ile Necati Aydın’ı, ellerini ve ayaklarını bağlayıp 2 saat işkence yaptıktan sonra boğazlarını keserek öldürmüşlerdi. Bu sırada yayınevine gelenlerin, kapının açılmamasından şüphelenerek durumu polise bildirmesiyle, olay ortaya çıkmıştı. Polis, 3 kişiyi öldüren zanlıları kapıyı kırarak yakalamış, bu sırada kaçmak için, yayınevi binasının bulunduğu 4. katından aşağı atlayan Emre Günaydın da ağır yaralanmıştı. Daha sonra yapılan sorgulamada, sanıklar, maktullerin, insanların kafasını karıştırarak ve para vererek, Hristiyanlığa davet ettiklerini, bu konuyu çözmek için olayı gerçekleştirdiklerini ifade etmişlerdi. Acımasız katiller, cezaevinde iken 2012 yılında, yasa gereği elektronik kelepçe takılarak cezaevinden salıverilmişlerdi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.