Zıpkınla Balık Avı Yarışması 2016 - Fethiye

Ali İhsan Kaya 29.06.2016

2016 yılı zıpkınla balık avı yarışması Fethiye’de düzenlendi. Sadece en iyi sporcuların katıldığı yarışmada dereceye girenler milli takıma girmeye hak kazandılar.

Bütün sporlarda olduğu gibi zıpkınla balık avının da bir federasyonu (TSSF) ve yarışmaları var. Sporcular önce eleme yarışmalarına, daha sonra da final müsabakalarına katılıyorlar. Yarışmada dereceye giren sporcular milli takıma seçiliyor ve Türkiye’yi temsilen yurt dışındaki yarışmalara katılıyorlar.

This work if you have no intention of spear fishing when you are taking your training for it for a relaxing day of diving it comes to rather laborious process. These processes pre-dive, dive, during, and after the dive is divided into three. Here are the details... Visual: Underwater Avi <


Sporcular yarışmalara takım olarak katılıyor. Şampiyon adayları, 2016 yılı şampiyonu olabilmek için 14 Mayıs’ta İzmir Foça’da ve 28 Mayıs’ta Çanakkale Gökçeada’da yapılan eleme yarışmalarına katıldılar. Final yarışmasına katılabilmek için sporcuların takım olarak bu eleme yarışmalarında ilk 8’e girmeleri gerekiyor. İki yarışmadan gelen 16 takımla Türkiye’nin en iyi takımı ve en iyi sporcusu seçiliyor.


Yarışmacılar sadece kendilerine gösterilen yarışma sahasında av yapabiliyorlar. Vurdukları balıkların ağırlıklarına göre puan kazanıyorlar. Bilinçli avlanmayı ve çevre bilincini aşılamak adına çok küçük balıkları avlamak yasak. Vurulan her balık için sporcular puan kazanıyor. Puanlamada birkaç basit kural var. Balığın ağırlığı kadar değişken puan alırken, her balık başına da sabit bir puan kazanıyorsunuz. En fazla ağırlık sınırı 12,5 kg (bir balık için). 12,5 kg. üstündeki ağırlığa puan verilmiyor. Çok küçük balıkları avlarsanız ceza puanı alıyorsunuz. Bu kurallar dahilinde vurulan balığın her gramı için 1 puan ve vurulan balık başına 1000 puan alıyorsunuz. Derecelendirmeler bireysel ve takım olarak yapılıyor.


2016 yılının finali Fethiye’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin her yerinden çeşitli takımların katıldığı yarışmayı, takım olarak 26.930 puanla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü ve bireyselde 16.310 puanla Sedat Osmanoğlu kazandı. Sporcular oldukça zor şartlarda yarışıyorlar. 6 saat süren yarışma boyunca hiç balık vuramayan sporcuların sayısı neredeyse toplam sporcu sayısının yarısına eşit. Bu zorlu şartlarda takımlara oldukça tecrübeli isimler hocalık ediyor, yol gösteriyor. Zamanında şampiyonluklar elde etmiş Zeynel Abidin Sezgün de bu isimlerden biri. Takımı bu yıl, bir sporcusunun elini müren ısırmasına rağmen 4. olmayı başardı.


Şampiyonada dereceye giren 8 ya da 12 oyuncu milli takıma girmeye hak kazanıyor. Milli takım aday kampında bu sporcular arasından 3 asil, 2 yedek olmak üzere 5 kişilik milli takım kadrosu kuruluyor. Bu yarışmayla kurulacak milli takım, bu yıl Yunanistan’da düzenlenecek dünya şampiyonasına katılacak. Bu sporcular Yunanistan sularına çok yabancı değil. Ege suları bizim de sularımız, balık türleri ve derinlikleriyle bizim denizlerimize çok benzer. En iyi sporcular ve tanıdık bir deniz… Şampiyon olmak işten bile değil. Şansınız bol olsun. RASTGELE!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.