Zıpkıncının Bir Günü

Ali İhsan Kaya 30.05.2016

Zıpkınla balık avı bağımlılık yapan hobilerin başında ve oldukça zahmetli bir spor. Dalış öncesi, dalış sırası ve sonrasıyla balık adamın bir gününü inceledik.

Zıpkınla balık avlamak gibi bir niyetiniz varsa, bu işin eğitimine ayırdığınız zaman kadar olmasa da dalışta geçireceğiniz bir gün için de oldukça zahmetli süreçler söz konusu. Bu süreçleri dalış öncesi, dalış sırası ve dalış sonrası olarak üçe ayırdım. İşte ayrıntılar…

Görsel: Su Altı Avı


Dalış Öncesi

Dalış öncesinde yapmanız gereken ilk hazırlık, çeşitli sitelerden gideceğiniz meranın hava koşullarına, özellikle rüzgar durumuna bakmak olmalıdır. Eğer hava koşulları müsaitse, dalış ekipmanlarının kontrol edilmesine geçebilirsiniz. Dalış kıyafeti, çorap ve eldivenler kontrol edilmeli; eğer tamirat gerektiren bir durum varsa derhal tamir edilmelidir. Maske kayışının incelip incelmediğine bakmalısınız (aksi takdirde dalış sırasında kopabilir ve dalışınız yarıda kalabilir, tecrübeyle sabittir). Palet, şnorkel, zıpkın, ağırlıklar, balık teli ve bıçak kontrolü yapıldıktan sonra, bütün bu malzemeler bir çantaya konulmalıdır. Kameranızın şarjını doldurmalı ve hafıza kartında yer olup olmadığına da bakmalısınız. Eğer mümkünse, bütün malzemeleri akşamdan aracınıza koymanızda fayda var. Zira sabah uykulu bir halde malzemelerden birini unutmanız çok olası. Mevsime ve gideceğiniz meranın uzaklığına göre 4-6 arasında uyanmalısınız. Uyandıktan sonra, mümkünse yalıtımı yapılmış bir bidona 3-5 lt. sıcak su doldurmalısınız. Gazete ve şampuanı da aldıktan sonra badinizle buluşmaya hazırsınız.

Badi ile buluşup meraya geldiyseniz, malzemelerinizi -bir arada olmak koşuluyla- çıkarmalısınız. Kıyafetlerinizi giydiniz, ekipmanlarınızı taktınız ve dalışa hazır mısınız? Yanınızda getirdiğiniz püskevitlerden 2-3 adet yiyebilirsiniz. Kesinlikle dalış sırasında mideniz boş olmalıdır.

Görsel: TSSF


Dalış Sırası

Badinizle beraber suya indiyseniz, cennete adım atmışsınız demektir. Dalışlar sırasında badiler sürekli birbirlerini kontrol etmelidirler. ‘Agaşon’ av tekniği ile avlanıldığını düşünürsek, her agaşonda badinizin sorunsuz bir şekilde çıkmasını beklemelisiniz. "Agaşon da nedir?" dediğinizi duyar gibi oldum. Agaşon, nefes al, dibe in, yatay hareketsiz bekle demek. Şaka bir yana, deniz dibinde hareketsiz bir şekilde balığın beklenildiği ana agaşon deniyor. Kesinlikle sınırlar bilinmeli, gereğinden fazla aşağıda kalınmamalıdır. Dalış sırasında sizi dışarıda bekleyenler olduğu aklınızdan çıkmamalıdır. Meraya ve balık durumuna göre 2-5 saat dalınabilir.

Dalış sonrası

Keyif bitti, şimdi dönüş zamanı. Vurduğumuz balıkları denizde temizlemek şart. Hem tatlı su değmemiş olur (tadı açısından olumsuz) hem de evde balık temizliği nedeniyle kavga çıkmaz. Neyse, balıkları da temizleyip arabanın yanına geldiyseniz, getirdiğiniz sıcak suyla temizlenebilirsiniz. Bütün malzemelerin eksiksiz bir şekilde yerlerini aldığından emin olmalısınız. Hareket etmeden önce arkanıza bir bakmanızda fayda var. Mineral ve tuz kaybettiğiniz için bir an önce bir şeyler yemelisiniz. Zaten duramayacağınıza garanti veririm. Dönüşte daha yorgun olacağınız için araba kullanırken daha dikkatli olmalısınız. Eve geldikten sonra bütün malzemeleri yıkayarak deniz suyundan arındırmalısınız.

Gördüğünüz gibi, çileli bir süreç. Üşengeç bir insansanız sakın bulaşmayın!


Ali İhsan Kaya

Kapak Görseli: Zıpkınla Balık Avı


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Bizi Takip Edin
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.