Zika Aşısı İnsanlar Üzerinde Deneniyor

Süleyman Okan 08.08.2016

Rio Olimpiyatları Zika salgınının göbeğinde açılırken, ABD'de insanlar üzerinde ilk Zika aşısı denemeleri başladı.

Beklenen Zika aşısıyla ilgili umut verici gelişmelerin duyurulduğu bir hafta geçti. Haftanın başında Amerikan devletinin yürüttüğü DNA bazlı Zika aşısı insanlar üzerinde denenmeye başlandı. Bir başka araştırma grubunun duyurusuna göre, 3 farklı Zika aşısı maymunlar üzerinde başarılı sonuç verdi. Bu sırada Rio 2016 Olimpiyatları, Zika salgınının tam göbeğinde şaşaalı bir törenle açıldı.

İlk Afrika’da keşfedilen ve 1950’lerden beri tropik kuşakta gözlemlenen Zika virüsü, 2007 yılına kadar ancak bir avuç insanda şikayet yaratmıştı. Zika salgınlarının boyu, şehirleşme ve nüfusun daha yoğun olduğu Güneydoğu Asya ülkelerine büyümekte, ama kendisine benzeyen çok daha ciddi dang humması ile karşılaştırılınca ciddiye alınmamaktaydı. Onyıllar süren bir yolculuktan sonra, Pasifik üzerinden Güney Amerika’ya geçen Zika virüsü, burada uluslararası boyutta bir salgına dönüştü ve ciddi bir sağlık tehditi olarak bölge halkının hayatına girdi.

Zika Aşısı İnsanlar Üzerinde Deneniyor

Zika virüsü, birincil olarak sivrisinek ısırığı ve cinsel yolla bulaşıyor. Bulaştığı her 5 kişiden ancak 1’inde semptomlar gösteriyor ve bu semptomlar genelde baş, göz, eklem ağrısı veya deride döküntü gibi hafif atlatılan şikayetlerden oluşuyor. Zika’nın esas karanlık yüzü, anne karnındaki bebeklerin mikrosefali adlı hastalık ile, yani normalden çok daha küçük baş ve beyne sahip olarak doğmaları. Mikrosefali vakaları o kadar arttı ki, El Salvador hükümeti çaresizlik içinde halkından bir süre hamile kalmamasını bile rica etti. Aynı zamanda, insanın direnç sisteminin kendi sinir sistemine saldırmasına sebep veren ve çok nadir gözlemlenen Guillain-Barré vakalarının Zika salgını sırasında Brezilya’da 20 kat artması, bu virüsün bütün sinir sistemi üzerinde yan etkileri olduğu şüphesini uyandırıyor.

Zika Aşısı İnsanlar Üzerinde Deneniyor

Şu an 60 kadar ülkede salgını gözlemlenen Zika üzerinde en az 67 kurum birden çalışıyor ve 18 ayrı aşı araştırması yapılıyor. Bir süredir fareler üzerinde alınan pozitif sonuçlar, maymunlar üzerinde de sonuç verdi ve insan testlerine geçiliyor. Zayıflatılmış virüs enjekte eden, antikor enjekte eden ve DNA tedavisi uygulayan farklı tür aşı yöntemlerinin hepsi çok umut veriyor. Ama daha ilk fazında olan insan testlerinin yıllar sürmesi bekleniyor.

Bu sırada Rio Olimpiyatları için Brezilya’ya akın etmiş sporcular, Zika ile savaşı kendi yöntemleriyle sürdürmeye kararlılar. Meksikalı atletler, içinde sinek kovucu sprey ve Zika’ya dayanıklı prezervatif içeren Zika paketleri ile dolaşırken, Koreliler özel uzun kollu üniformalarla geziyor. Spermlerini donduran bile var! Ama hem güvenli, hem havalı koruma için, aşı çıkana kadar size Amerikan kadın futbol takımı kalecisi Hope Solo’nun müthiş yöntemini önerebiliriz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.