Zihninizi Ve Düşüncelerinizi Kendiniz Kontrol Edin

İrem Çamarası 11.08.2016

Beyninizi yönetmek sadece sizin elinizde…

İstediğiniz psikoloğa gidin, istediğiniz kişisel gelişim kitabını okuyun, istediğiniz kursa yazılın, herkes size olayın sadece kendinizde bittiğini anlatacaktır. Bunun nedeni onların size yardım etmek istememesi değil, gerçekten tek yardımcı olabilecek insanın kendiniz olmasındandır.

İstemediğiniz bir durum ile karşılaştığınızda, kuruntular ile boğulduğunuzu hissettiğinizde ya da sadece istediğiniz bir olay için negatif düşünmeye başladığınızda kendinizi sakinleştirmeniz ve düşüncelerinizi kontrol altına almanız gerekir. Bunun nedeni düşüncelerinizi olumlulaştırmak, kendinizi sakinleştirmektir. Eğer kendinize bu iyiliği yapmazsanız her işinizin ters gittiğini, bütün insanlığın size düşman olduğunu ve istediğiniz hiçbir şeyin gerçekleşmediğini beyninize işleyerek hayatınız boyunca kendinize bunu kabullendireceksiniz.

Dinlerin, doğu öğretilerinin, tasavvufun, spiritüalizmin yüzlerce, binlerce yıldır insanoğluna aktaramaya çalıştığı ana mesaj, insanın kendini tanıması, egosunu ve nefsini eğitmesi ile ilgilidir. Buradaki temel kural kendinize karşı dürüst olmak ve kendi gücünüze inanmaktır.

Öncelikle kendinizi tanımalısınız. Neleri yapabileceğinizi, nelerde başarılı olabileceğinizi ve hangi durumlarda egonuzun sarsıldığını bulmalısınız. Kendinize sorular sormaktan kaçınmamalısınız. İstemediğiniz bir durum ile karşılaştığınızda “Burada beni rahatsız eden ne?” sorusunu kendinize sormalı ve aldığınız cevaba göre hareket etmelisiniz.

Zihninizi Ve Düşüncelerinizi Kendiniz Kontrol Edin
  • Eğer bir ortamda öfke kontrolünüzü sağlayamıyorsanız kendinize zaman tanımalı, yalnız kalacağınız bir yere gitmeli ya da içinizden sizi rahatlatacak anıları düşünmelisiniz. Psikologların önerilerine göre bu durumda bir deftere olayı ve o anın size neler hissettirdiğini yazmalısınız. Daha sonrasında sizi rahatsız eden olayları tespit etmeniz böylece daha kolay olacaktır. Ayrıca o an sizi neyin rahatlatabileceğini de yazarsanız, benzer bir durum ile karşılaştığınızda sığınacağınız şeyleri de bilirsiniz.
  • Eğer istediğiniz bir olay ya da dilek varsa, bunu bir deftere yazmalısınız. Fakat yazarken dikkat edeceğiniz en önemli nokta, beynimizin zaman kavramı olmadığı için “istediğim şey olacak” yerine “istediğim şey oldu” tarzında şimdiki zaman eklerini kullanmanızdır. Bunun nedeni, önce beyninizi inandırdığınız takdirde, olayın gerçekleşmesinin daha mümkün oluşudur. Bunun yanı sıra eğer istediğiniz bir olayın gerçekleşmesi için zaman kısıtlaması yaparsanız bunun da olumlu etkisini göreceksiniz. İstediğiniz olayın gerçekleşeceği zamanı ve gerçekleştiğinde kendinize vereceğiniz ödülü de bu deftere yazabilirsiniz. Örneğin; 3 ay sonra istediğim kiloda olacağım ve ödül olarak 2 beden küçük aldığım elbiseye sığacağım.
  • Beynimizin olumlu ya da olumsuz kavramı yoktur. Siz ne düşünürseniz onun geri dönüşü olur. Bu yüzden her yerde “olumlu düşünün” cümlesini görürsünüz. Bir olayın gerçekleşmemesini istemek de o olayı düşünmektir. Örneğin; örümcekten korkan biri sürekli örümcek göreceğini düşünürse, beynine “örümcek ile karşılaşma” sinyali yolladığından bir ortamda bütün örümcekleri gören kişi kendisi olur. Bu yüzden beyninize olmasından korktuğunuz şeyler yerine olmasını istediğiniz kavramları, negatif düşünceler yerine pozitif düşünceleri yollamalısınız.

Zihninizi ve düşüncelerinizi yönetmek istiyorsanız, önce kendinize zaman ayırmalı ve gözlemci olmalısınız. Başkalarını değil, kendinizi gözlemlediğiniz sürece gerekli farkındalığa ulaşacak ve kendiniz için olumlu şeyleri yapacaksınız. Kendinizi anlayıp ihtiyaçlarınızı belirleyerek, bizim saydığımız maddeleri kendiniz artırabilir ve geliştirebilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.