Zengin Ülkeler Sığınmacıları İstemiyor

Ezgi Özkurt 18.07.2016

Dünyanın en zengin altı ülkesi, sığınmacıların sadece yüzde dokuzunu barındırıyor.

Dünyanın en zengin altı ülkesi ABD, Çin, Japonya, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin, ülkelerini savaş, çatışma ve açlık nedeniyle terk etmek zorunda kalan dünya sığınmacılarının sadece yüzde dokuzunu barındırdığı açıklandı.

Yüz ülkede faaliyet gösteren 14 insani yardım kuruluşunun çatı örgütü OXFAM’ın bugün açıklanan raporunda, global gayri safi hasılanın yüzde 60’ına karşılık veren altı zengin ülkenin kapılarını açtığı sığınmacı sayısı; 2.1 milyon kişi.

Almanya’nın ise, altı ülkenin kapılarını açtığı 2.1 milyon sığınmacının, tek başına üçte birine ev sahipliği yaptığı açıklandı.

Daha yoksul ülkeler, sığınmacılara kapılarını açtı.

Buna karşılık dünya ekonomisinde toplam yüzde ikilik paya sahip Ürdün, Türkiye, Pakistan, Lübnan, Güney Afrika ve Filistin’in dünyadaki sığınmacı sayısının yaklaşık yarısına denk gelen 12 milyon kişiyi ülkelerinde barındırdığı belirtildi.

"Durum utanç verici."

Bu durumun ‘‘utanç verici’’ olduğunu söyleyen OXFAM Genel Sekreteri Mark Goldring, "Sığınmacı sorunu günümüzün en can alıcı konularından biri. Buna karşın yoksul ülkeler, yoksul insanlar bu yükümlüğü omuzlarında taşıyorlar" diye konuştu.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.