Zengin Olmadan Önce Yapmanız Gereken Tek Şey

Tabii ki planlama yapmalısınız. Tabii ki yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz. Tabii ki para biriktirmeyi öğrenmelisiniz. Ama önce bir şey daha yapmanız gerekiyor.

Siz de zengin olmak istiyorsunuz, biliyoruz. Eğer hali hazırda zengin olsaydınız, bu sayfayı açmazdınız, hiç rol yapmayın. Peki hayalinize kavuşmanız için ne yapmanız gerekiyor?


Şimdiye kadar para biriktirme yöntemlerinden yatırım şekillerine, yaşam tarzı değişimlerinden kolay para kazanma yollarına kadar bir sürü yazı okudunuz. Ne var ki, Alliance Wealth Management'ın finansal planlamacı kurucusu Jeff Rose diyor ki, bunların hepsinden önce, varlıklı olmanın sizin için ne anlama geldiğine karar verin. Yani, hayalinizi gerçekleştirmek için önce hayal kurmayı öğrenin.
Bu plana göre varlıklı olmanın tek yolu çılgınca para kazanmak değil. Ailenizle daha kaliteli zaman geçirmeyi, Boğaz manzaralı bir ev sahibi olmayı veya dünyayı gezmeyi de zenginlik olarak algılayabilirsiniz. Mesela yazar Tony Robbins, cebinde sadece 20$'ı kaldığı zaman varlıklı bir adam olduğunu hissetmiş. Business Insider'a anlattığı hikayesine göre, cebinde kalan son parayı, annesine gerçekten nazik davranan bir çocuğa vermiş, bu sayede çocuk da "yanındaki hanımefendiye" bir yemek ısmarlama şansına sahip olmuş. Tony Robbins şu anda aşırı zengin ve motivasyon konuşmaları yapıyor. Ama yine de bir örnek. Mesela Virgin'in sahibi, 5 milyar dolar değerindeki adam Richard Branson da "İşinle ne kadar iç içe geçersen, o kadar başarılı hissedersin" diyerek kendi varlıklı olma anlayışını ortaya koyuyor.
Velhasıl kelam, Business Insider cidden zengin olanlar dışında kimsenin zenginlik hakkındaki görüşünü almamış ama standart fakirlerin işine yarayacak bir ipucu vermeyi de ihmal etmemiş. Eğer zengin olmak istiyorsanız, "Çok param olsun" yerine tam olarak ne kadar para kazanırsanız varlıklı hissedeceğinizi hesaplayın diyor. Eğer böyle yaparsanız, belki de gece yarılarına kadar kendini paralamanıza gerek olmadığını veya farklı bir iş kolunda sizi mutlu edecek kadar kazanabileceğinizi anlayacaksınız.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.