Zayıflamak Değil Sağlık Önemli!

Elif Nas Ünal 09.09.2016

Sağlıklı olmak için zayıflamak zorunda olmadığınızı biliyor muydunuz?

Bir önceki yazımda, vücut pozitifliği hareketinin (body positivity movement) ne olduğunu açıklamıştım ve bu hareketin kadınlara “vücudunuzu sevin ve onu olduğu gibi kabul edin” mesajını verdiğini belirtmiştim. Güzellik algısının vücut yapısıyla hiçbir alakası olmadığının altını çizen bu yazı sonrasında, birçok insandan “nasıl hem sağlıklı hem de kilolu olunabilir ki?” şeklinde yorumlar aldım. Vücut pozitifliği hareketi, güzellik algısını yıkmaktan ibaret değil. Zayıflamanın ve vücut yapısının sağlıklı olmakla hiçbir alakası olmadığının altını çizen hareket, bir yandan da “sağlık” kavramının gerçek anlamını gözler önüne seriyor.

Zayıflamak Değil Sağlık Önemli!

Diyet yapmak zorunda değilsiniz!

Hem doktorlar hem de medya tarafından bize yansıtılan tek bir gerçek var; “Sağlıklı olmak istiyorsanız, zayıflamalısınız.” Dukan diyeti, Karatay diyeti, 1 günde 3 kilo verdiren diyet, zayıflama hapları, alternatif tıp karışımları, zayıflama çayları ve detoks ürünleri… Sırf zayıflamak zorunda olduğumuzu düşündüğümüz için başvurduğumuz binlerce yöntem… Bir diğer deyişle, birçok insanı ölüme göndermiş ya da ölümün eşiğine getirmiş ve hasta etmiş binlerce yöntem… Peki, sağlık için zayıflamak şart mı? Diyet yaptığımızda kendimizi iyi hissetmememizin sebebi ne? Milyon dolarlık “diyet” endüstrisinin oyununa mı geliyoruz? Dünya üzerinde bir kısım doktor, sağlıklı olmakla kilonun hiçbir alakası olmadığını bas bas bağırıyor. Bu konu üzerine birçok araştırma yapan ve sağlıklı olmanın tanımını baştan yaratan doktorlar, sağlıklı olup olmadığınızı anlamak için tartıda yazana değil, yaptırdığınız sağlık taramalarına odaklanın diyor.

Zayıflamak Değil Sağlık Önemli!

Sağlıklı ve kilolu ya da zayıf ve sağlıksız olmanız mümkün…

Profesör Linda Bacon tarafından yaratılan “Her Bedende Sağlık” felsefesi ve topluluğu kilonun ve ne yediğinizin sağlıklı olmakla hiçbir alakası olmadığını ve gerçek sağlığın ancak ve ancak hareket ederek elde edilebileceğinin altını çiziyor. Bacon, “Her Bedende Sağlık” kitabında şunları söylüyor: “Sağlıklı ve kilolu ya da zayıf ve sağlıksız olmanız mümkün. Şimdiye kadar yapılan hiçbir araştırma kilo vermenin ömrü uzattığını kanıtlamıyor. Problem sizde ya da kilonuzda değil, asıl problem diyet yapmayı zorunlu kılan tıp kurumlarında.”

Peki, zayıflamak zorunda değilsek nasıl sağlıklı olacağız? Bacon ve bilimsel olarak kanıtlanmış araştırmaları bu noktada yine devreye giriyor: “Vücudunuzla iletişim kurun. Vücudunuzu hareket ettirmenin keyifli yollarını bulun ve sizi mutlu edecek sporları yapın. Sizi gerçekten iyi hissettiren yiyecekleri canınızın istediği zaman yiyin. Vücudunuzu gerçekten dinlemeye başladığınızda, sağlığınıza kavuşacaksınız.”

Zayıflamak Değil Sağlık Önemli!

Demek ki neymiş? Sağlıklı olup olmadığımızı “kaç kilo” olduğumuz değil, sağlık taramalarının sonucu gösteriyormuş. Kendimizi sevmek, aynı zamanda kendimize iyi bakmak ve vücudumuzun ne istediğine önem vermek demekmiş. En önemlisi, milyon dolarlık “diyet” endüstrisi feci şekilde yanılıyormuş!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.