Yüzen Plastik Şişe Adası

Bihter Kartheuser 01.06.2016

Alternatif yaşamın sınırlarını biraz zorlamak isteyenler için!

Plastik, hayatımıza girdiğinden beri, ucuz ve kolay ulaşılabilir bir madde olmasıyla kısa sürede en önemli tüketim malzemelerinden biri oldu. Giydiğimiz terlikten, oturduğumuz sandalyeye kadar hayatımızın her yerinde başrol almaya başladı. İngiliz sanatçı Richart Sowa, insanlığın doğayı nasıl da tahrip ettiğini düşünüyor ve kendi adına bu durumu düzeltmek istiyor. Çözümün yine en istemediğimiz şey olan plastik atıklarda olduğunu düşünen Sowa, “Bu istemediğimiz atıklar, aslında dünyanın problemini çözebilir” diyor Youtube'daki videosunda.

Richart Sowa'nın daha önce iki defa benzer denemeleri olmuş ancak bu adaları kasırgada kaybetmiş. Yüz binden fazla plastik şişeyle inşa ettiği Joyxee adlı ada, Cancun Meksika açıklarında ve 2008'den bu yana ziyaretçilere açık. Sowa aynı zamanda bu adayı nasıl yeşillendireceği üzerine de epey kafa yormuşa benziyor. Plastik poşet, şişe ve teneke kutu gibi çeşitli atıkları kullanarak bir tabaka oluşturuyor, bu tabakanın üzerine toprak tabakası yerleştiriyor; ardından bir tabaka daha atık kullanıyor ve onun üzerine tekrar toprak koyuyor. Bu şekilde elde ettiği yüzey tabakasında istediği her şeyi yetiştirebiliyor. Joyxee, tıpkı doğal bir ada gibi yemyeşil.

Yüzen şişelerden oluşan bu ada esnek ve herhangi bir parçası koptuğunda tekrar ana parçaya monte edilebiliyor. Yirmi metre çapındaki adada üç plaj, bir ev, iki yapay gölet ve güneş enerjisiyle çalışan şelale ve dere ile dalgaların enerjisiyle çalışan çamaşır makinesi bulunuyor. Joyxee, Meksika hükumeti tarafından “eko tekne” olarak kabul ediliyor ve teknelerin uyması gereken tüm regülasyonlara uyması bekleniyor.

Buna bir plastik mucizesi demezsiniz de ne dersiniz!

Joyxee island, made by an artist; the island is floating on bottles. #joyxee
binnsie (@binnsie) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Bihter Kartheuser


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.