Yüzbaşı Murat Eren Artık Özgür

Oğuz Taktak 18.08.2016

Eren, FETÖ'nün kumpas davaları kapsamında cezaevinde kalan son askerdi.

Murat Eren'i hatırlayalım.

Murat Eren, 2006 yılında Erdoğan'a suikast iddiasıyla tutuklanmıştı, 3 ay 22 gün sonra tahliye edilmişti. TSK'dan ihraç edilen Eren, suikast iddialarından 2012'de beraat etti. Ancak 'devlet güvenliğine ilişkin belgeleri açıklamak' suçundan yargılandığı davada aldığı 5 yıllık ceza Askeri Yargıtay tarafından onandı. Eren, kendisine kumpas kurulduğunu iddia etse de 2013'te tutuklandı. 20 ay tutuklu kalan Eren, serbest kaldı ancak bu sefer de "Patlayıcı madde bulundurmak" suçundan başka bir davada hakkındaki karar onanınca bir kez daha hapse girdi. Eren, daha 1.5 yıl kadar hapis yatacaktı.

Ancak Murat Eren, tutuklu bulunduğu Kartal Yarı Açık Cezaevi'nden tahliye oldu. Askeri Yargıtay, "yargılanmanın yenilenmesi ve infazının durdurulmasına" karar vererek, Murat Eren'in tahliyesine karar vermişti. Haberi ilk olarak avukatının attığı tweet ile öğrendik.

Haberin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atabeyler Davası'nın tek tutuklu sanığı eski Kara Pilot Yüzbaşı Murat Eren'in tahliye kararıyla ilgili olarak "Gecikmiş bir tahliye. Keşke çok daha önceden tahliye olabilseydi. O davada yüzlerce kişi, binlerce aile mağdur oldu" dedi.

Yüzbaşı Murat Eren Artık Özgür

Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün tahliye olması güzel bir olay. Ama gecikmiş bir tahliye. Keşke çok daha önceden tahliye olabilseydi. O davalarda yüzlerce kişi, binlerce aile mağdur oldu. Herkes büyük acılar çekti. O dönemde onların hakkını sadece Cumhuriyet Halk Partisi savunuyordu. Bugün geldiğimiz noktada haklılığımız ortaya çıktı, ama geçmişin acılarını telafi etmek son derece zor. Bu arada yapılması gereken bir şey var. O davalarda mağdur olan, görevinden ayrılan veya görevinden istifa etmek zorunda kalan insanların tekrar haklarının iade edilerek görevlerine dönmelerine imkân sağlanması... Eğer bunu yapabilirsek, siyaset kurumu olarak görevimizi yerine getirmiş oluruz. Çünkü bir devlet adalet üzerinde yücelir, eğer bir kişi haksızlığa uğramışsa, o haksızlığı telafi etmek ve ona hak ettiği adaleti iade etmek gerekiyor."

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.