Yurt Hayatı 101

Ece Tuğran 30.09.2016

Gurbetçi öğrencilerin halinden anlayan yazı.

Yeni eğitim öğretim dönemi kısa bir süre önce başladı ve bu dönemin en heyecanlı üyeleri eminim ki üniversiteye ilk adımını atan öğrencilerdi. Bu dönemde birçok öğrenci evinden, ailesinden ayrıldı ve kazandığı üniversitenin bulunduğu şehre yerleşti. Gurbeti ilk kez tadan öğrenciler eve çıkmayı ne ailelerine ne de bütçelerine kabul ettirebildiklerinden yurt kapılarını aşındırmaya başladılar. Üniversite heyecanı ne kadar güzel ve keyifliyse, evden ayrılıp yurda yerleşmek bir o kadar iç burkucu oldu. Ben de bir yurt misafiri olarak biliyorum ki yurtta geçirilen ilk günler hüzünlüdür, depresiftir. Yattığınız yataktan tutun da yurttaki duvarların boyasına, yerlerin döşemesine kadar her şey size yabancı gelir. Çünkü hiçbir yer evdeki sıcak yuvanız kadar temiz, annenizin yemekleri kadar güzel kokulu değildir. Fakat üzülmeyin, bu buhranı atlatmanın kendimize göre yollarını pek tabii bulabiliriz.

Yurt Hayatı 101

Ev hasretine son!

Yurtlar, adı her ne kadar samimilikten uzak olsa da aslında benimsenebilmesi mümkün olan yerlerdir. Elbette bu kendiliğinden değil, sizin birkaç ufak dokunuşunuz ile gerçekleşecektir. Benim bu noktada sunacağım en güzel öneri yurt odanızı mümkün olduğu kadar evinizden eşyalarla doldurmak. Anılarınızı simgeleyen resimler, aldığınız manevi değere sahip hediyeler, evdeki odanızda bulunan en sevdiğiniz eşyalar (taşınabilir olanlar tabii) ve size evinizi hatırlatacak, görmekten hoşlanacağınız her türlü şey yurttaki yaşamınızı benimsemenize yardımcı olacaktır. Bana sorarsanız, beni en çok evimde hissettiren şey yatağa yurttan verilen nevresim takımını değil evimden getirdiğim kendi nevresim takımımı sermektir. Evdeki yumuşatıcı kokusunu yurt yatağına taşımak insanın moralini nasıl yükseltiyor bir bilseniz!

Yurt Hayatı 101

Oda arkadaşı = Hayat arkadaşı

Yurtta yaşamaya başladığınızda şüphesiz hayatınızda değişen ilk şey ortak bir yaşama adım atmış olmaktır. Yeni yaşamınızda en çok göreceğiniz insanların başında da oda arkadaşlarınız gelir. Elbette yeni insanlara alışmak zamanla gerçekleşir. Zaman içinde kurduğunuz arkadaşlığın güzelliğinden ziyade, oda arkadaşlarınız ile aranızdaki dayanışma okulun ilk günlerinde size oldukça yardımcı olur. Bilirsiniz, okulun ilk günlerinde henüz kimse kimseyi tanımaz ve herkes bir parça yalnızdır. Bu sebeple ilk günlerde oda arkadaşlarınızın varlığı hem sizi küçük çaplı buhranınızdan çekip alır, hem de ileride dallanıp budaklanacak arkadaşlık ilişkilerine ilk adımı atmanızı sağlar.

Yurt Hayatı 101

Üniversite ortamı hayatınız boyunca gireceğiniz en sosyal ortamlardan biridir. Bu yüzden üniversitede ne kadar geniş bir sosyal çevreye sahip olursanız o kadar şanslısınız demektir. İleride kuracağınız sağlam arkadaşlıklar için gerek oda arkadaşlarınıza, gerekse tanıştığınız diğer üniversite üyelerine pozitif yaklaşmak yeni eğitim hayatınızı güzelleştirip şekillendirmek için iyi bir seçenektir.

Yurt Hayatı 101

Yurt hayatını kolaylaştıracak ipuçları

Ne olursa olsun, yurtta barınırken evimizdeki kadar rahat bir yaşam sürmemiz pek olası değil. Bu yüzden birkaç taktikle yurt hayatını kolaylaştırmak oldukça işinize yarayacaktır. Biliyorsunuz ki yurtların çoğu banyo ve mutfağın odaya özel bulunmadığı, ortak kullanıldığı yaşam alanlarıdır. Ortak kullanılan banyo ve mutfaklara eşyalarımızı bırakamayız, aksi takdirde bir koyduğumuzu ertesi gün bulamayabiliriz. Hal böyle olunca oda, banyo ve mutfak üçlüsü arasında sık sık taşınırız. Bu işi kolaylaştırmak için benim önerim büyükçe plastik kutular edinmek. Banyoda kullandığınız kişisel bakım eşyalarını bir kutuya, mutfakta kullandığınız eşyaları bir kutuya koyup bu şekilde taşırsanız hem taşıma kolaylığı hem de eşyalarınızın güvenliğini sağlamış olursunuz. Kutu demişken, yurttaki dolabınıza ya da çekmecenize uyan boyutlarda düzenleyici kutular edinmek de aradığınızı kolayca bulabilmek ve düzen açısından iyi bir fikirdir. Biliyorsunuz, yurttaki yaşam alanımız sınırlı boyutlarda. Bu yüzden bu alanı olabildiğince elverişli hale getirebilmeliyiz.

Eşyalar konusunda kafanızı rahatlatacak bir fikir daha sunayım: Az eşyayla yaşamaya çalışın. Yurtta az eşya bulundurmak ciddi anlamda yurt odanızda boğulmanızı engeller ve yaşamınızı kolaylaştırır. Bu yıl yurttaki ikinci yılım ve sanıyorum ki geçen yıl sahip olduklarımın yarısı kadar eşyaya sahibim. Böylelikle masam dağılmıyor, dolabım kıyafet yığını haline gelmiyor ve her akşam yurt odasının kapısına kafa atma hissiyatını yaşamıyorum. Bir heves alınan ve hiç kullanılmayan eşyalardan arınmak zor, katılıyorum. Fakat aslına bakarsanız minimalist yaşam en güzeli. Hele ki yurtta…

Yurt Hayatı 101

Son olarak gurbetçi arkadaşlarım, üniversiteye ne için geldiğimizi unutmamak ve hayallerimize sarılmak aslında yaşamımızı güzelleştirmenin tek unsuru. Bu yüzden olabildiğimiz kadar olumlu olmalı ve kendi sorunlarımıza kendimiz çözüm bulmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Sonuçta üniversiteler karakterimizi büyük ölçüde şekillendiren ve tamamen bir birey olduğumuz yerler, nasıl bir birey olacağımız ise bize kalmış.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.