Yurt Dışında Çalışmayı Gerçekten İster Misiniz?

İrem Çamarası 24.08.2016

En büyük hayaliniz yurt dışına gitmek, orada çalışmak olabilir fakat bunu gerçekleştirmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Günümüzde herkesin dilinden düşmeyen yurt dışı çoğu kişi için bir ıssız ada gibi kaçış hayali iken, bazıları bu hayalleri plana dönüştürüp gerçekleştirmeye çalışıyor. Peki, yurt dışına gidip orada çalışmak için neler yapılması gerekiyor ya da bunu gerçekleştirmeyi gerçekten istiyor musunuz? Hayaller her zaman güzel gelirken, tamamen başka bir ülkeye yerleşmek bazen zorlayıcı olabiliyor. Her detayı iyice düşünüp gerçekten bu zorluklarla başa çıkabileceğinizi inanıyorsanız, yurt dışında istediğiniz hayat sizi bekliyor olabilir.

Doğru CV En Önemlisi

Eğer yurt dışında çalışmak istediğinizden eminseniz ilk işiniz etkileyici ve doğru bir CV hazırlamak olmalı. Diğer pek çok adaydan daha dikkat çekici bir CV demek, sizin şansınızın daha yüksek olması demektir. En kuvvetli ve değerli yönlerinizi keşfedip bunları paylaşmanız sizin farkınızı ortaya koyacaktır. En iyi yaptığınız işleri ya da gerçekten en sevdiğiniz işleri yazmanız, size hem yeni alanlar açacak hem de başvurduğunuz şirketlerin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır.

Yurt Dışında Çalışmayı Gerçekten İster Misiniz?

Dil Bilmeniz Hayat Kurtarır

Gittiğiniz ülkede alışma sürecinizin olabildiğince kolay geçmesi için dil bilmeniz şart. Sadece İngilizcenizin yetmediği zamanlar olacak ve yaşadığınız ülkenin aksanına alışmanız gerekecek. Fakat bu tür olayları en az zorlukla atlatmak istiyorsanız, yurt dışında çalışmaya gitmeden önce dilinizi en iyi seviyede geliştirmeye mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca iyi bir yabancı dil sizin çalışacağınız alanları da çoğaltacak, çalışacağınız pozisyonları da üst seviyeye getirecektir.

Orada Devamlı Kalabilmeniz İçin İzinlerinizi Tamamlamanız Şart

Buradan giderken eğer bir yer ile anlaşmadıysanız ve yurt dışına gittikten sonra orada kalmaya karar verdiyseniz, yani turistik vize ile Avrupa ülkesine giriş yaptıysanız; daha sonra iş vereninizden bu karara "niyetli olduğunu" belirten bir yazı almanız gerekiyor. Bu yazı ile Türkiye’ye geri gidip ilgili elçilikten çalışma vizesi alarak o ülkeye tekrar giriş yapabilirsiniz. Çalışma iznine müracaat, alınmış olan çalışma vizesi ve iş verenden alınmış olan dilekçenin bir fotokopisi ile gerçekleşir. Çalışma izni aldıktan sonra ise oturma iznine müracaat etmeniz gereklidir. Bu izini almak ise en az 6 ay sürmektedir. Bu süre içinde geçici oturma izniniz ile bulunduğunuz ülkede kalırsınız. Çalışma izni alacağınız firmanın güvenilir olmasını iyice araştırmanız gerektiğini ve bu izinleri almadığınız takdirde orada büyük zorluklar yaşayacağınızı da belirtmeden geçemeyeceğiz.

Yeni Bir Kültüre Alışmaya Hazır Mısınız?

Yurt dışında çalışmanın ya da yaşamanın hem en güzel hem de en zorlayıcı yanlarından biri olan yeni kültüre ayak uydurmak sizi de ilk zamanlar zorlayacaktır. Fakat yeni insanlarla tanışmak, yeni deneyimler yaşamak istiyor ve bunlardan mutluluk duyuyorsanız, sizin için avantaja dönüşecek bir süreç olacaktır. Eğer küçüklüğünüzden beri yeni insanlarla tanışmak, yeni ortamlara girmek sizin için zorlayıcı bir şey ise, ilk zamanlar oldukça umutsuzluğa kapılabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki, orada kazanacağınız her yeni deneyim, öğreneceğiniz her yeni bilgi ve tanışacağınız her yeni insan hayatınıza fayda ve değişiklik sağlayacaktır. Zamanla alışacağınıza eminiz, gözünüzü korkutmayın.

Her Zaman Geri Dönebilirsiniz

Unutmayın ki her zaman geri dönebileceğiniz bir yeriniz var. Bu yüzden yurt dışına gitmek ya da orada çalışmak, geri kalan bütün hayatınızı orada geçirmeniz gerekeceği anlamına gelmiyor. Kendinizi bu düşünce ile rahatlatabilir, giderken daha mutlu bir şekilde gidebilirsiniz. Orada edineceğiniz deneyimler kendi ülkenizde size güzel işlerde kapı açacak ve çevreniz oldukça gelişmiş olacaktır. Bu nedenle gidip deneyimlemekten kendinizi alıkoymayın.

Daha fazla bilgi sahibi olmak ve kafanızdaki soru işaretlerinden biraz daha arınmak istiyorsanız 27 Ağustos Cumartesi günü saat 10.00'da başlayacak olan “Yurt dışında İş Bulma Teknikleri Atölyesi” semineri Kozyatağı Workinton'da sizi bekliyor.

Unutmayın ki, kendiniz deneyimlemediğiniz sürece her şey sadece hayal kalacak…

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.