Youtube Onu Dünya Şampiyonu Yaptı: Julius Yego

Oğuz Taktak 14.08.2016

Cirit atmaya internet kafede, Youtube videoları izleyerek başladı. Şimdi Rio’a da yarışıyor.

Julius Yego'nun Kenyalı bir ciritçi olduğunu duyunca "Kenya'da ciritçi mi olur lan? Kenya'dan 10 bin metreci koşucu çıkar" diyebilirsiniz, zira ben dedim içimden. Ama bu güzel hikayeyi duyunca sizinle de paylaşmak, o iç seslerimizi "helal sana be koca yürekli çocuk" şekline çevirmeyi istedim.

1989 yılında Kenya’da dünyaya gelen Julius Yego, Kenya'daki köyünde, yokluk içinde, tarlada bulduğu sopaları atarak çocukluğunu geçiriyor. Sopaları olabildiğince uzağa atabilmek, onun için adeta bir tutkuya dönüşüyor zamanla.

Youtube Onu Dünya Şampiyonu Yaptı: Julius Yego

Evet, biz bütün dünya olarak Kenya’yı, umarsızca koşabilen koşucularıyla tanıyoruz doğru. Kenyalı çocukların çıplak ayakla koşarak müsabakalara hazırlandıklarını da biliyoruz, doğru. Ama ciritin pahalı bir spor olmasını da biliyoruz. Ne yapsın çocuklar? Düşünün, ciritin uzun süre havada kalmasını sağlayan teknoloji 450$ ila 1000$’lık maliyetleri buluyor.

Yego da ne yapsın, kendine bir cirit yapıyor. O zamanlar 10 yaşında ve bu yaptığı cirit onun ilk ciriti.

Youtube Onu Dünya Şampiyonu Yaptı: Julius Yego

Kenya’da cirit antrenörü olamaması, hatta cirit bile olmaması onu yıldırmamış. Köyünün yakınındaki bir kasabaya gidip oradaki internet kafede, cirit sporuyla ilgili videoları seyrederek tekniğini geliştirmiş.

Tekniğini öylesine geliştirmiş ki, 2015 yılında Pekin’de düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonasında 92.72’lik tarihi performansıyla cirit atmada ülkesine altın madalya getirmiş.

“Daha genç bir çocukken, cirit atmanın kanımda olduğunu düşünüyordum” diyen Yego, Kenya’da hiç bilinmeyen bu sporun ilk temsilcisi olduğu için hem çok mutlu hem de çok gururlu.

O şimdi dünya şampiyonu olarak Rio'da yarışacak.

Kendisinin kısa ve çok sevimli bir videosunu yapmışlar.

ŞURAYA tıklayarak izlemenizi öneririm. Hatta bence mutlaka izleyin, kısa zaten.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.