Yönetmen Jodorowsky İle Tanışın

Laird Raz Ludd 03.09.2016

Salvador Dali'ye de deli dediler ama o 40 kuyuya taş atsa bile Jodorowski kadar olamaz!

Alejandro Jodorowski, birçok sıfatının sebebiyle midir, yoksa sebebinden midir bilinmez, sinema tarihinin en ilginç yönetmenlerinden biridir. Çektiği filmlerin senaryolarının yanında seyircinin algılarını da yönetmeyi hedeflemiştir. Lady Gaga bütün sahne kişiliğini ondan esinlenerek yaratmış ve kendisi için Alejandro isimli şarkıyı yapmıştır. (Şaka yaptım, bundan önceki cümle komple yalan. Şarkı aslında Alihan isimli bir arkadaş için yazıldı.)

Şilili Fransız Jodorowski, 17 Şubat 1929'da doğmuş ve yalnız bir çocukluk geçirmiştir. Kendisini okumaya ve şiir yazmaya adamış, daha sonra pandomim ile ilgilenmeye başlamış ve bir süre palyaçoluk yapmıştır. Bu dönemde tam olarak neler olduğunu bilemesek de yönetmenin avant-garde film çekme hevesinde etkili olduğu aşikar. Filmlerinde çok derin bir sembolizm vardır ve sert sürreel sahnelerle seyirciyi gerçekten pamuk balyasıyla dövülmüşe çevirir. Mistisizm ve dini kışkırtmaya yönelik imgeler de bu hali destekler ve Jodorowski'nin esas amacı olan LSD kullanmadan seyirciye asit tribini yaşatmayı mümkün kılar. Sonuçta Luis Buñuel ve Salvador Dali'in Un Chien Adalou adlı kısa filminden daha yoğun bir şaşkınlık yaşarsınız.

Yönetmen Jodorowsky İle Tanışın

Örneğin the Sacred Mountain (Kutsal Dağ) isimli filmini seyrederken daima "N'oluyor şimdi?" diye sormadan edemezsiniz. Film hiç diyalog içermez ama sürekli bağırarak koşan bir adam mevcuttur. Mesajı oldukça açık olmasına rağmen sahneler arası o kadar çok ve ani kontrastlar içerir ki, sürekli bir sahne kaçırdığınız hissine kapılırsınız. Haldır huldur dağ tepe koşan kahramanımızı gösterdikten sonra, gayet temiz ve aydınlık bir odada olabildiği kadar yavaşça bez ıslatıp sonra onu sıkıp kenara koyan tepeden tırnağa siyah giyinmiş ama yüzünü göremediğimiz birini gösterir.

Yönetmen Jodorowsky İle Tanışın

Bir önceki yazımda bahsettiğim Dune isimli roman uyarlaması ise film dünyasında bir efsane olmuş ancak asla çekilememiştir. Bu proje için yaptıkları ve fedakarlıkları Jodorowski's Dune adlı belgeselde işlenmiştir. Bu belgesel aslında filmden çok, yönetmenin iç dünyasıyla ilgilidir. Jodorowski'nin Dali'yi kandırması, hatta "Film için kolunu ver deseler verirdim" diyebilecek kadar tutkuyla bağlanıp sonuçta elde edeceğinin 14 saatlik bir film olacağı gerçeğiyle ilgilenmez. Onun için 14 saatlik bir film varsa seyirci gelip seyredecektir. Gerçi şimdi böyle diyince farkettim ki, ben de 14 saat oturup izlerdim o filmi. Tahmin edersiniz ki dev bir kült seyirci kitlesi vardır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.