'Yok Artık Susmak Yok, Param Yok, Derdim Yurt'

Oğuz Taktak 25.08.2016

Öğrencilerin barınma sorunu canlarına tak ettirdi.

Şehir dışında okuyanlar iyi bilir. Belki ilk kez ailenizden ayrı kalıyorsunuz, daha önce hiç görmediğiniz bir şehirdesiniz, 18-19 yaşındasınız ve cebinizde neredeyse hiç paranız yok. Anne-babanızla gelip yeni okulunuza kayıt olduktan sonra sıra geliyor nerede barınacağınıza. Evet, en temel insani talep olan barınma ihtiyacından söz ediyorum. Devletin yurtlarında sıra var, özel yurtlarda yer yok ya da paranız yetmiyor, ev kiralamayı aklınızdan bile geçiremiyorsunuz. Cemaatin "şefkatli" kolları da malumunuz kesilmiş durumda. Peki bu gençler neler yaşıyor biliyor musunuz?

Öğrenci Kolektifleri üyesi bir grup üniversite öğrencisi, barınma sorununa dikkat çekmek için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) önünde eylem yaptı. Öğrenciler sorunlarını KYK ile ilgili yazdıkları bir şarkıyla dile getirdi.

'Yok Artık Susmak Yok, Param Yok, Derdim Yurt'

Çapa'daki KYK İstanbul İl Müdürlüğü önünde toplanan Öğrenci Kolektifleri üyesi 20 öğrenci, "Yurt istiyoruz" yazılı pankart açtı. Grup adına yapılan basın açıklamasında, ülkenin yoğun gündeminde öğrencilerin sorunlarının unutulduğu belirtilerek, "Bugün barınma üniversiteliler için bir hak olmaktan çıkıp, sorun haline gelmiştir. Devlet yurtlarının yetersiz kalması, özel yurtların ve ev ücretlerinin pahalılığı üniversite öğrencilerini yıllarca cemaat yurtlarına mecbur bırakmıştır. 2011 yılından bu yana Türkiye'deki öğrenci sayısındaki artış 2 milyondan fazlayken yurt sayısında artış 150 binde kalmıştır" denildi.

Pijama, terlik ve havlu ile eyleme katılan bir öğrenci de kendi yazdığı, 'Rüyam var' adlı şiirini okudu. Açıklamada yurt sorununun çözülmesi için çeşitli talepler dile getiren öğrenciler, sorunlarını da yazdıkları şu şarkıyla dile getirdi:

"Çok öğrenciyim çok, mega projelere karnım tok.

Yok artık susmak yok, param yok, derdim yurt.

Kiralara verecek harçlık yok. Yasak çok, yatak yok.

Yorganları yaktık geri dönüş yok. Bursum yok, derdim yurt.

Son bir kez söylüyoruz tekrarı yok. Özel değil, parasız yurt,"

Eylem, öğrencilerin attığı sloganlarla son buldu.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.