Yoga: Psikolojik Açılımlar

Bihter Kartheuser 28.07.2016

Bilim yoganın dönüştürücü etkisiyle yakından ilgileniyor.

Batı dünyası tarihte de hep Doğu bilgisine öykünmüştür. Doğu toprakları Batı için hep ulaşılmak istenen, bereketin ve bolluğun olduğu, ütopya kavramının da oluşmasına kaynaklık etmiş bir öteki olarak sunulmuştur. Doğu’nun zenginliği, Batı’nın hep ilgisini çekmişti ve çekmeye de devam ediyor. Batı rasyonalizmi, Doğu’nun bilgeliğiyle harmanlandığında ise bu zenginlik katlanarak artıyor. Doğu kendi içinde bu zenginlikten faydalanmayı tam başaramasa da rasyonel akıl, bu öğretiyi nasıl kullanacağı ve sunacağı konusunda oldukça başarılı gözüküyor.

Batı’nın yarım yüzyıldan fazla bir süredir özellikle ilgisini çeken öğretilerden biri de yoga. Yoga görünenin ya da zannedilenin çok daha ötesinde açılımlar sağlıyor. Hal böyle olunca psikologlar, nörobilimciler ve moleküler biyologlar harıl harıl yoganın beyni ve bedeni dönüştürücü etkileri üzerine araştırmalar yapıyor. Doğu felsefesinin bin yıllardır anlatmaya çalıştığı bilgi aslında kendi içinde mitleşmiş ve esas anlamından uzaklaşmış gibi gözüküyor. Bu mitleşmiş yapı içerisinde Doğu’nun kendi içinden çıkan bilgiyi anlaması ve karşılaştırmalı okuma yaparak hayatın içine yedirmesi şu aşamada pek mümkün gözükmüyor.

Batı ise dışarıdan bir gözle Doğu bilgisini alıyor, pratik yaşamın içinde sentezliyor, üstelik kattığı bilimsel bakış açısıyla daha çok kişiyi bu sürece dahil etmeyi de başarıyor. Yoganın dönüştürücü etkisinin farkına varan Batı, bu dönüşümleri gözlemleyerek bu binlerce yıllık öğretiyi anlamaya çalışıyor. Yoganın bir beden pratiği oluşu bedeni sağlıklı kılarken, aynı zamanda duygularınızı ve stresi kontrol altına alarak size psikolojik destek sağlıyor. Beden ve zihin alanı üzerinde ince ince çalışmak, düşüncelerin bedende nasıl karşılık bulduğunu anlamanızı sağlayarak farkındalık geliştirmenizi sağlıyor. Farkındalıkla yaşamak, değişim ve dönüşüme zemin hazırlıyor. Bu dönüşümün yalnızca fizyolojik değil, aynı zamanda nörolojik ve biyolojik olarak hücre boyutunda da gerçekleştiğini bugün bilim söylüyor. Diğer yandan, yoga beden ve zihnin derinleşmesine zemin hazırlayarak, kişinin içeride olup bitene bakabilmesini sağlıyor.

Yoga: Psikolojik Açılımlar

Bilim insanları yoganın dönüştürücü etkisinin farkına vardıklarında, bu beden pratiğini depresyon ve kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıkları şifalandırma ve stresle baş etme yöntemi olarak kullanmaya başladılar. Düzenli olarak yoga yapan kişilerin depresyon oranının yapmayanlara göre daha düşük olduğu bilimsel araştırmalarda ortaya çıktı. Düzenli yoga yapan kişilerin yaşama dair pozitif tecrübeleri artarken, negatif tecrübelerinin de azaldığı hem gözlemlenebiliyor hem de bilimsel olarak kanıtlanabiliyor.

Düşüncelerin beyninizde uçuşup durduğu, kafanızı bir türlü toparlayıp yapmanız gereken işe odaklanamadığınız, hatta uçuşup duran düşüncelerin içinde kaybolup depresyona kadar sürüklendiğiniz olmuştur. Hareket, nefes ve farkındalığı içeren yoga pratiği, bedene ve zihne alan yaratarak psikolojik koşullarınızda ciddi değişiklikler yaratıyor. Öyle ki, bu değişim hücrelere kadar işliyor ve yaşam enerjisinin bedende rahatça akmasını sağlıyor. Böylece kan dolaşımı, sinir sistemi, sindirim sistemi rahatlamaya başlıyor. Bedendeki bu rahatlama, psiko-fizyolojik açılımları da beraberinde getiriyor.

Pek çok hastalığın temelinde stresin olduğu artık bir mit değil, bilim tarafından da kabul edilmiş bir gerçek. Epigenetik bilimi, hastalıkların yalnızca yüzde birinin genetik olduğunu, yüzde doksanının ise strese bağlı olduğunu söylüyor. Stresle baş etmek o kadar da zor değil. İnsanoğlunun elinde bunun için kılavuzlar var. Hızlı ve egzoz kokan şehir yaşantınız içinde bile kendinize stresten uzak alan açmanız mümkün. Bütün mesele, zihnin gereğinden fazla çalışması ve düşünceler içinde kaybolması. Yoga, kendinize bu alanı açmanıza kılavuzluk ediyor. Beynimizi pozitif yönde değiştirerek, insanoğlunun evrimini pozitif yönde etkilememiz de mümkün.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.