Yoga: Meditasyon mu?

Bihter Kartheuser 15.07.2016

Birbirleriyle iç içe geçmiş, birinin diğerini kapsadığı bedeni tanıma pratikleri olarak değerlendirilebilir yoga ve meditasyon.

Yoganın yavaş olduğuyla ilgili, ter attırmadığıyla ilgili söylentiler duyuyorum zaman zaman. Hatta hala yoganın bağdaş kurup oturarak yapıldığını zannedenler; daha da ötesi, aşağı bakan köpek gibi pozlara gülenler oluyor… Ben de yoga ve meditasyonun meyvelerini yemiş bir insan olarak nedense durumun dışarıdan gözükenden farklı olduğunu anlatmayı misyon edinmiş gibiyim!

Yoga, gerçekten dışarıdan yavaş gibi gözükse de aslında bir pozdan diğerine akarken bütün kas gruplarına dokunur, tekrar eden seriler içerir, aynı zamanda çevirme içeren pozlar da vardır. Tüm bu dinamikler aslında bedeninizin ısısını artırdığı için terlersiniz. Hatta daha da çok terlemek isteyenler, odanın ısısı artırılarak yapılan Bikram Yoga’yı deneyebilirler. Bir yazımızın konusu da Bikram Yoga olsun! Aslında yoga hareketli bir beden pratiği. Peki yoganın hareketsiz yapılan meditasyonla nasıl bir ilişkisi var?

Yoga pratiği meditasyonu da kapsar. Meditasyon o an, bulunduğunuz alanda, her ne oluyorsa, zihninizden her ne düşünce geçiyorsa ve her ne hissediyorsanız onunla kalabilme halidir. Yoga bir bakıma sizi meditasyona hazırlayan bir beden pratiğidir. Yoga pratiği sayesinde sahip olacağınız güçlü omurganız uzun süre oturarak meditasyon yapmanızı sağlar. Ve tam tersi… Meditasyon pratiğiniz sayesinde yoga pozlarınızı bedeninizin farkında olarak yaparsınız. Bunu örneklemek gerekirse, eğer doğru bir pratik uyguluyorsanız yogada incinmeniz neredeyse imkansızdır. Çünkü meditatif halde bir pozdan diğerine akarken, bedeninizde neler olduğunun farkında olursunuz. Herhangi bir pozun içindeyken eliniz nasıl duruyor, omzunuz hangi yöne bakıyor, diziniz içe mi dönük dışa mı dönük, tabanlarınızla zemini ne kadar kavrıyorsunuz gibi detayları görmeye başlarsınız. Yogayı bu farkındalıkla yapmaya başladığınızda, meyvelerini de yemeye başlarsınız.

Yoga: Meditasyon mu?

Adho Mukha Svanasana (Aşağı bakan köpek), The Yoga People


Bu binlerce yıllık pratik, gerçekten de son yıllarda özellikle nörobilimin ilgisini çekti ve bu alanda birçok bilimsel araştırma yapılıyor. Olgu dünkü yazısında meditasyonun faydalarını ve dönüşütrücü etkilerini detaylı şekilde ele almıştı. Tekrar tekrar söylüyorum, illa bedeninizin farkına varmak için yoga yapın, meditasyon yapın demiyorum. Hangi bedensel pratiği yapıyorsanız yapın, meditatif farkındalıkla yapın, anın getirdiklerini gözlemleyin, bedeni bir araştırma aracı olarak kullanın. Fit bir bedene sahip olayım, bir an önce kilo vereyim, biraz daha kas biraz daha kas… Bu cümleler yerine; bedenimi tanıyayım, bedenimin ihtiyaçlarına bakayım, bugün bedenimin şu bölgesinin açılmaya ihtiyacı var, bugün kendimi çok enerjik hissediyorum biraz daha kas çalışabilirim, bu hareket dizimi zorluyor, dizim için biraz daha güvenli bir alan bulayım gibi cümleler kurarsanız, araştırmanız çok daha sağlıklı olur. O zaman işte bedensel pratiğinizin meditatif meyvelerini yemeğe başlarsınız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.