Yoga Çeşitleri VI – Yin Yoga

Olgu Alibeygil 30.08.2016

Rahat duruşlarda sakin ve pasif kalarak yapılan yin yoga bağ doku, eklemler ve enerji kanallarına direk etki eden tatlı bir yoga çeşidi.

Tao inancında yin ve yang bütünlüğünü bilirsiniz. Yang daha aktif, sıcak, güneş, eril iken yin daha hareketsiz, ay, feminen ve soğuktur. Bu iki büyük gücün birleşiminin evreni oluşturduğuna inanılır. Yoga çeşitleri içinde, en hareketli vinyasa yoga çalışmalarında bile bu iki unsur bir arada bulunur. Yin yoga ise başlı başına sakin ve pasiftir. Bedeni ısıtmayan, böylelikle kaslara yüklenmeyen ve fiziksel güç gerektirmeyen bir yoga çeşididir.


Eski çağlardan beri yapıldığı düşünülen yin yoganın bugün dünyada iki ünlü temsilcisi var; Paul Grilley ve Sarah Powers. Grilley’nin derin anatomi bilgisi ve Daoist gelenekleri birleştirerek yeniden keşfettiği ve popüler hale getirdiği yin yoga, hareketlerin bedendeki enerji akışına etkisine odaklanarak Çin tıbbının binlerce yıldır taşıdığı bedendeki enerji kanalları bilgisini dikkate alıyor. Budist meditatif gelenekleri de içinde taşıyan yin yoga seansları son derece sakin, meditatif, yumuşatıcı ve şifalı geçiyor.

Yin yoganın bedende en çok odaklandığı alan bağ doku. Hücrelerarası boşlukları dolduran, onları birbirine bağlayan bu dokunun şifası bütün beden sağlığını etkiliyor. Pasif duruşlarda 3-5 dakika kalarak yapılan yin yoga bağ dokuyu yumuşatarak kan akışını kolaylaştırıyor ve belli noktalara masaj yaparak bedende akupunktur etkisi yaratıyor.


Görsel: 72.000 enerji kanalı (nadi), Yin Yoga


Eski yoga metinlerine göre bedende bulunan 72.000 enerji kanalını hem bu noktalara masaj yaparak hem de nefesin rahatça akması sağlanarak açıyor. Tüm yoga çeşitlerinin amacının bu kanalları açmak olduğunu söyleyebiliriz tabii, ancak yin yoganın özellikle ana kanallar üzerindeki etkisi, bence, seansın bitiminde çok rahat hissedilebiliyor.


Görsel: Wixstatic


Yin yoganın kaslar ısınmadan önce, tercihen sabah erken saatlerde yapılması öneriliyor. Böylece beden kendini sakin duruşlara daha rahat bırakabiliyor. Pozlarda rahat durabilmek için minderler, battaniyeler, bloklar gibi destekleyici malzemeler kullanılabiliyor. Bir yin yoga seansından sonra hissedilen gevşeme, dinginlik ve hatta neşeyi ancak yaşayan biliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.