Yoga Çeşitleri V – Iyengar Yoga

Olgu Alibeygil 23.08.2016

“Yogayı hizaya getiren adam” B.K.S. Iyengar’ın metodu Türkiye’de fazla değil ama dünyada çok yaygın.

Herhangi bir stüdyoda yoga yaptıysanız, yoga duruşlarına yardımcı olan blok, minder, kemer gibi malzemeleri görmüşsünüzdür. İşte bu yoga malzemelerini icat eden kişi B.K.S. Iyengar. Kendisi de Krishnamacaharya’nın öğrencisi ve iki sene öncesine kadar hayatta, 96 yaşında dimdik ayaktaydı. Kitapları Light on Yoga ve Light on Pranayama, yoga üzerine hala en çok satan kitaplardan...


Iyengar metodu ile yoga yaparken, yoga duruşları (asana) için detaylı açıklamalar alır, bedendeki enerji akışının düzgün olması esası gereği tüm duruşlarda ciddi bir hiza çalışması yaparsınız. Çoğu yoga dersinde de hiza vurgusunu duyabilirsiniz fakat Iyengar yoga çalışıyorsanız, o hizayı kendi bedeniniz için doğru bir şekilde yapana kadar bol bol uğraşmanız gerekir. Vinyasa yoga gibi hareketli derslerde duruşlar arasında gidip gelirken, Iyengar yogada beden, anatomik detaylara dikkat ederek asanaya girdikten sonra uzun bir süre orada kalır. Böylece bedeni gerekli ölçüde açarak esnetmenin, dayanıklılık kazanmanın yanı sıra yoga duruşunun diğer fiziksel faydalarını da tam olarak almış ve hissetmiş olursunuz.


Nefes ve meditasyon çalışmalarıyla bütünlenen derslerde fiziğinize uygun ve duruşlara yardımcı olacak yoga malzemelerini de bol bol kullanırsınız; kemerle bacağınızı çeker, blokla belinizi destekler ya da bloğu elinizin altına koyar, minderin üzerine oturursunuz vs. Iyengar yoga stüdyolarında bedene yardımcı olacak daha ileri seviye ahşap mobilyalar da bulunur. Tavana ya da duvara asılı sağlan ipler de bugün bazı stüdyolarda bulunabiliyor.

Görsel: Pinterest

Iyengar Yoga hocalığı da çileli bir süreç. Hocalık eğitimi başta Hindistan olmak üzere dünyada az sayıda okulda veriliyor ve eğitime katılabilmek için bir Iyengar Yoga eğitmeninin size referans olması, eğitime katılmadan önce en az üç sene düzenli yoga yapmış olmanız gerekiyor. İlk eğitim iki sene sürüyor. İleri eğitimler ise bu temel eğitimden en az bir yıl sonra 18 aylık süreçler halinde veriliyor. Dünya genelinde, özellikle Rusya ve Avrupa ülkelerinde yaygın olan bu yöntemi öğretebilecek yetkinlikteki eğitmen sayısı bizim ülkemizde bir elin parmaklarını geçmiyor. Bizim için biraz yavaş ve aşılması zor bir süreç galiba.

Bir parça Iyengar yoga için videoya göz atabilirsiniz:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.