Yoga Çeşitleri VII – Kundalini Yoga

Olgu Alibeygil 07.09.2016

Yoga çeşitleri içinde ses, nefes ve duruşlar kullanılarak yapılan kundalini yoga, omurganın en altındaki gizli enerjiyi uyandırmayı amaçlaması bir yana, tam bir detoks yogası.

Tantra inanışına göre omurgamızın alt ucunda bulunan sakrum kemiğinde uyuyan, kundalini isminde bir enerji vardır. Kundalini enerjisinin ismi “secret”tan, yani gizemden gelen, sakrum kemiğinin içinde yuvarlanmış uyuyan bir yılan şeklinde olduğu düşünülür. Uyandığında omurga boyunca yukarı doğru yükselerek evrenle bütünleşmeye neden olduğuna inanılır. Bu spiritüel kısmı bir yana, kundalini enerjisini uyandırmayı amaçlayan kundalini yoga çeşitli sesler, hızlı nefes egzersizleri ve duruşlar yardımıyla detoks, sağlık ve bağımlılıklardan kurtulmayı sağlıyor.


Görsel: Pinterest

Kökeni 8. yüzyıla dayanan kundalini yoganın bugün en ünlü temsilcisi Gurmukh Kaur Khalsa. Amerika’da yaşayan Gurmukh, sık sık seyahat ederek değişik ülkelerde dersler veriyor ve ülkemizde de birkaç öğrencisi bulunuyor.

Kundalini yoga nasıl yapılır?

Tipik bir kundalini yoga dersinde ısınma egzersizlerinin ardından kriya denen temizlenme çalışmaları yapılıyor. Gerek ses çıkararak, gerek enerjik nefesler alıp vererek ve aynı zamanda hareket ederek, gerekse zıplayıp hoplayarak yoga yaptığınız bir 90 dakika geçiriyor, ardından dinleniyorsunuz. Her yoga çeşidi gibi kundalini yogayı da hocayı dikkatle dinleyerek ve kendi limitlerinizi bilerek yapmanızda fayda var.

Örnek bir kundalini yoga dersini buradan izleyebilirsiniz (beyazlar giyip başınızı sarmanıza gerek yok).

Kapak görseli: Joy Yoga

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.