Yoga Çeşitleri VIII – Diğer Türler

Olgu Alibeygil 13.09.2016

Ana akım yoga çeşitlerinin yanı sıra yoga dersi veren yerlerde karşılaşabileceğiniz diğer türleri sıraladık.

Hatha, Vinyasa, Asthanga, Yoga terapi, Yin, Kundalini, Iyengar derken, yoga çeşitlerinin büyük kısmını elden geçirmiş olduk. Ana akım yoga çeşitlerinden türemiş ya da değişik amaçlara yönelik yoga çeşitlerinden bazılarını da burada özetleyelim.

Hamile yogası

Adı üzerinde, doğum öncesi yapılan yogadır. Hamileliğe uygun duruşların yanı sıra doğuma hazırlayan nefes çalışmaları da öğretilebilir. Bazı hocaların hamilelik dönemlerine göre değişik çalışmalar yaptıklarına şahit olabilirsiniz. Bedeni doğuma hazırlayan yoganın gebelik öncesinde de yapılıyor olması daha çok fayda sağlayacaktır.


Görsel: Organikanne

Anne - bebek yogası

Anne ile çocuğun arasındaki bağları kuvvetlendiren bu yogada anne ve bebek birlikte hareket ederek eğlenir, rahatlar, gevşer. Bebeğin sindirim ve sinir sistemleri uyarılır, anne ve bebek huzurlu bir bağ kurar.


Görsel: Flickr

Çocuk yogası

Oyunlarla birlikte yapılan çocuk yogası, fiziksel sağlık kazandırdığı gibi, çocukların hayal güçlerini ve odaklanmalarını da artırır. Enerjileri doğru yönlenen çocuklar kendine güven, sağlık ve disiplin kazanır.


Kahkaha yogası

Koyver gitsin de diyebileceğimiz bu yoga seansında gözlerinizden yaş gelene kadar gülersiniz. Grup halinde yapılınca daha eğlenceli ve etkili olan kahkaha yogası için önce “ho-ho-ho” sesleri çıkarmaya, sonra kendiliğinden gülmeye başlıyorsunuz. Arada ağlayanlar, sonra yeniden kahkahaya dönenler... Deli deli eğlenip, arınıp, rahatlayıp seanstan gayet mutlu bir şekilde çıktığınızı söylememe gerek yok sanırım...


Görsel: Baldyogi

Sıcak yoga (Bikram Yoga)

Kanı kaynatan bir yoga da diyebiliriz. 40 derece sıcaklıktaki bir odada belli bir serinin yapıldığı Bikram yogada öyle bir terlersiniz ki bedende ne zehir kalır ne yağ. Yogaya yeni başlayanlara ve kalp sorunu olanlara çok önerilmiyor.


Yoga Nidra

Sadece sırtüstü yattığınız ve hocanın yönlendirmeleriyle meditasyon yaptığınız bu yogada derin derin gevşeme şansı bulursunuz. Yoga Nidra’nın başında bir dilek dilersiniz. Derler ki, bilinçle bilinçaltının birbirine çok yaklaştığı bir nidra seansında dileğinizin tohumu bilinçaltına ekilir ve o niyet gerçekleşir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.