Yoga Çeşitleri II – Vinyasa Yoga

Olgu Alibeygil 02.08.2016

Bol hareketli, güçlendirici, ter atıcı bir yoga yapmak için Vinyasa Yoga derslerini tercih edebilirsiniz.

Vinyasa’nın kelime anlamı “belli bir sıraya koymak”. Yoga duruşları yani asanalarının belli bir mantıkla birbiri ardına aktığı vinyasa yoga derslerinde neredeyse sürekli hareket etme şansı bulursunuz. Bol ter atar, eh, biraz da yorulursunuz. Her nefes bir harekettir. Yani nefes alırken bir asana, nefes verirken başka bir asana arasında akıştır vinyasa yoga. Bedeni belli bir şekle sokup birkaç nefes beklenen klasik bir hatha yoga dersinde de yapılan güneşe selam serisi, yani her nefeste bir hareket içeren 12 hareketlik seri iyi bir vinyasa örneğidir.


Görsel: Yoga JournalVinyasa yoga, Sri Krishnamacharya isimli Hint yogisinin öğretisine dayanır. Krishnamacharya, bugün yapılan modern yoganın doğup gelişmesine büyük katkı sağlamış bir hoca. Yetiştirdiği öğrencilerinin geliştirdiği okullar batı dünyasının yoga anlayışını oluşturmuş durumda. 1988 yılında 100 yaşındayken hayata veda eden Krishnamacharya’nın öğretisi, eski yoga kaynaklarına ve daha önce bahsettiğimiz Yoga Sutra’lara ve Hatha Yoga’ya dayanıyor.

Krishnamacharya’nın doğduğu 1888’de yoga, kolonyalist devletler tarafından yönetilen Hindistan’da bu devletlerin yasaklaması nedeniyle yer altına çekilmiş. Batı anlamadığı şeyden biraz korkmuş ya da yogayı fazla özgürlükçü bulmuş, kendi dinlerine bir tehdit gibi algılamış olacak ki, yasaklamış. Buna rağmen Krishnamacaharya gençliğinde, o dönem hala yaşamakta olan bazı gurulardan dersler almış. 1920’lerde yoga ucundan özgürleşmeye başlar ve sirk gösterisi gibi sergilenir hale gelir. Yogiler, şehir şehir gezerek bedeninin girdiği değişik şekilleri sergilemeye, dişlerle ağır objeleri kaldırmak gibi ilginç demonstrasyonlar yapmaya başlarlar. Bu, Krishnamacharya’nın da aklına yatar. İlginin artması için o da gezip gösteriler yapar. 1931’de şansı döner ve Mysore’daki Sanskrit Okulu’nda çalışmaya başlar. Burada hem iyi maaş almakta, hem de tüm zamanını yogaya vermektedir. Mysore’un yönetici ailesinin dikkatini çeker ve Maharaja’nın (kral) rahatsızlıklarını gidermesi üzerine, sarayın bir salonunu yoga okulu haline getirmesi teklif edilir. Bu dönemde Krishnamacharya Ashtanga Yoga ismini verdiği, hareketlerin seri halinde birbirini takip ettiği vinyasa yogayı geliştirir.


Görsel: Indra Devi, Pinterest

Krishnamacharya’nın öğrencileri genç erkeklerden oluşmaktadır. Bireysel ve grup dersleri verir ama kadın öğrenci kabul etmez. Ta ki Mysore hanedanının yakın dostu Rus bir kadın olan Indra Devi kapısını çalana kadar. Devi önce reddedilir ama o kadar ısrar eder ki, Krishnamacharya bir kadına, hem de yabancı bir kadına yoga öğretmeye ikna olur. Başlangıçta kadıncağızı yıldırmak için günün garip saatlerinde ders vermekte ve oldukça zor bir diyet yaptırmaktadır. Indra Devi her zorluğu aşar ve gurunun zamanla çok yakın dostu da olur. Devi, bu dönemde aldığı ders notlarıyla 1953’te bir best-seller yazacaktır (Forever Young, Forever Healthy). Çin ve Sovyetler Birliği’ne yogayı taşıyan Devi 1947’de Amerika’ya taşınır ve Elizabeth Arden, Marilyn Monroe, Greta Garbo gibi ünlülere yoga öğretmeye başlar. Zamanla Asthanga Yoga akışını kendi yumuşak yöntemine çevirir. Böylece yoga etkili bir egzersiz olarak batıda yaygınlaşmaya başlar.

İşte bu ustanın geliştirdiği vinyasa anlayışı ile yapılan yoga hem odaklanmayı artırır hem de basamak basamak ilerleme yöntemiyle bedeni yavaş yavaş esnetip güçlendirir. Yavaş dediysem, bedenin açılması ve güçlenmesi, ilginç yoga duruşlarına girmek uzun yıllar da almaz. Yoga, düzenli uygulandığı takdirde bedeni mucizevi bir şekilde hızla esnetip güçlendiren bir sistem. Sürekli bir akış içinde olunduğu için de zihnin oradan oraya zıplaması, bir vinyasa dersinde hayallere dalıp günlük sıkıntıları düşünmek de pek mümkün olmuyor. Vinyasa yoganın meditatif özelliğini de zihnin o ana, nefes ve bedene odaklaması veriyor.

Vinyasa dersleri de bin bir çeşitte karşımıza çıkabilir. Onlarca değişik vinyasa çeşidi gelişmiştir. Daha sonra bahsedeceğimiz klasik Ashtanga yoganın yanı sıra, özellikle Amerikalı hocalarca geliştirilmiş Om Yoga, Sting’in de yaptığı, Amerika’da pek popüler olan yoga okulu Jivamukti Yoga, hayat enerjisi pranayı aktive etmeye dayalı "Prana Vinyasa Yoga" gibi... Beden duruşları, yani asanalar sonsuz olasılıkla birbirine bağlanabildiği için her bir stil ve hocadan farklı tatlar alınabilir. Basamak basamak ilerleme mantığı sayesinde de yeni başlayandan ileri seviyeye kadar herkes için uygun olan bir vinyasa dersinden çıkan beden bol hareket ettiği ve ter attığı için pamuk gibi hafifler. O çok sorulan “yoga zayıflatır mı” sorusuna verdiğim cevap şu: "Yoga denge işidir, bedenin denge bulmasını sağlar. Eğer bedenin zayıflaması gerekiyorsa zayıflarsın. Fakat hiç kuşkusuz, vinyasa yoga ile bol kalori yakarsın."

Örnek bir vinyasa dersi için buyurun buradan yakın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.