Yoga: Bedeni Tanıma Sanatı

Bihter Kartheuser 08.07.2016

Bedeninize dair bildikleriniz yalnızca aynada gördüklerinizden mi ibaret? O zaman aynaları atıp bedeninizi hissetmenin vakti geldi!

Önceki yazımda “Yogayı herhangi bir kategoriye sokmak pek mümkün değil,” demiştim. O zaman yogayı biraz daha anlamaya ve anlatmaya çalışmakta fayda var. Yoga öğretisinde aslında mistik olan bir şey yok. Belli bir bilgiye ne kadar uzaksanız, o bilgi size o kadar mistik gelir. Bir konuda derinleşmeye başladığınızda ise, o bilginin dışarıdan baktığınız zamanki mistik yapısı çözülmeye başlar. Bilgiyi anlamaya, hatta algılamaya başlarsınız; eğer daha da derinine inerseniz, bu kez içselleştirme aşaması başlar. Yani o bilgi artık yaşamınızın bir parçası olur. Tam tersi duruma bakarsak; belli bir bilgiyi uzaktan ve yüzeysel şekilde ele alırsanız, o bilgi mistik yapısını sizin için korumaya devam eder ve hep ulaşılmaz bir seviyede kalır; siz ona bakarsınız, o size bakar...

Yoga öğretisi aslında çok basit bir şey söyler. “Bedenine bak! Bedenini anla!” der. Peki bedeni anlamak neden bu kadar önemli? Hayatımızın merkezindeki teknolojiden örnek vermek gerekirse, yediden yetmişe herkes ev yaşamından iş yaşamına kadar her yerde teknolojik aletlere bir şekilde adapte oldu, oluyor. Dijital aletleri kullanmayı bilmiyorsanız, uzaktan bakınca karmaşık geliyorsa ve anlamaya üşeniyorsanız, sunacakları kolaylıklardan da mahrum bırakıyorsunuz kendinizi.

Yoga: Bedeni Tanıma Sanatı

Boyun, toraks ve abdomen. Qasım Zafar

Bedeninizi, aslında günlük yaşantınızda kullandığınız tüm aletlerden daha çok işinize yarayan bir makine gibi düşünün. Yürümenizi sağlar, koşmamızı sağlar, yemek yememizi sağlar, iş yapmanızı sağlar… Peki bedeninizin çalışma prensiplerini ne kadar biliyorsunuz? Bedenize dair bilgileriniz orta öğretim biyoloji derslerinden veya beden derslerinden aldığınız bilgiyle mi sınırlı? Ya da fitness salonundaki aynada gördüğünüz yansımanız kadar mı biliyorsunuz bedeninizi?

Modern yaşam, ilkokul eğitimine başladığınız andan itibaren bedenin sağlıklı duruşunu size unutturmak için elinden geleni yapar. Bunu anlamak için 6-7 yaşlarındaki bir çocuğun omurgasını nasıl kullandığını, nasıl oturup kalktığını gözlemlemeniz yeterli. Sonra çocuklar okula başlar, tahta sıralarda oturtulur, ebeveynlerinin başarma hırslarının bir yansıması olarak kitaplara defterlere kapanır ve bedenlerinden kopmaya başlarlar. Boyunları öne kaymaya ve omurgaları bozulmaya başlar…

Bedeniniz mistik bir yapı değil. Devamlı sırt ağrısı çekiyorsanız bunun sebebi ve çözüm yolları yine bedeninizde saklı. Bedeniniz aslında size neden o ağrıyı çektiğinizi söyler; ama siz bedeninizi tanımadığınız için, bedeninizin çalışma prensiplerini bilmediğiniz için onun dilini bir türlü anlayamazsınız. İşte yoga tam böyle bir zamanda size kılavuzluk eder. Ayak ucunuzdan başınızın tepesine kadar beden duruşunuzu gözden geçirmenizi hatırlatır. Çok zor bir şey de söylemez. Yoga pratiği size bedenin belli hiza prensiplerini, omurganın doğal “S” şeklindeki yapısını korumayı, kasları güçlendirmeyi, uzamayı, açılmayı öğretir ve nefesinizi doğru kullanarak bedeninizin doğal yapısını desteklemenize yardımcı olur.

Yoga: Bedeni Tanıma Sanatı

Sırt ve pelvis. Qasım Zafar

Sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için illa da yoga yapmanız gerekmiyor. Yoga yalnızca başarma hırsından, “ideal vücuda” ulaşma hırsından uzak ve sonuca odaklanmak yerine süreci anlamanıza yardım edecek bir kılavuz. Herhangi başka bir sporla uğraşıyorsanız da bedeninizi tanıma yolunda bir yaklaşım geliştirebilirsiniz. Hangi sporu yapıyorsanız yapın, bir sonraki seferde belli bir hareket içerisindeyken ayaklarınızın duruşunu, hangi kas grubunun çalıştığını, omurganızın nasıl bir pozisyon aldığını, boynunuzun duruşunu gözlemleyin. Ya da, tam şu anda bu yazıyı okurken, şöyle bir bedeninizi tarayın; oturma şeklinizi, kalçanızın sandalyedeki yerleşimini, omurganızın uzayıp uzamadığını, bedeninizin hangi bölgesinde sıkışma olduğunu bir gözlemleyin. Bedeninizdeki hassas bölgeleri veya güçlü bölgeleri, iki taraf arasındaki dengesizlikleri ve iç organlarınızda neler olduğunu fark edin. Bedeninizi tanıma yolunda ilk adımı attınız. Bunu yapmaktan keyif aldıysanız, keşfedilecek bir derya denize hoş geldiniz! Ben tam da buna bedeni tanıma sanatı diyorum!

Kapak Fotoğrafı: The Yoga People

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.