Yoga: Alan İhtiyacı

Bihter Kartheuser 04.08.2016

Çok yoruldum, artık yenik düşüyorum, daha fazlasını kaldırabilecek durumda değilim...

Yogaya dair söyleyeceklerim bitmiyor. Zira derya deniz bir mevzuyu kelimelere dökmek çok da kolay olmuyor. Yogayı kelimelere dökmek ne kadar zorsa, yogayı tecrübeyle anlamak da bir o kadar kolay. Çünkü beden konuşur, çünkü beden cevap verir, çünkü beden değişir ve dönüşür, tıpkı doğa gibi… Bedeninizdeki, duygu ve düşüncelerinizdeki dönüşüm doğadaki devinim gibidir. Ne kadar sabit ve durağan olduğunuzu düşünürseniz düşünün, doğanın bir parçasıyız ve tıpkı doğa gibi devamlı bir devinim halindeyiz. Bu devinimi en güzel doğayla baş başa kaldığımızda anlarız.

Bir yandan rüzgar eserken ve yaprakları titretirken, dere akmaya devam eder, o sırada belki bir meyve düşer ağaçtan, aynı esnada güneş ve dünya başka bir devinim içinde olduğundan belki güneş döner ve gözünüzün içine girer, diğer yandan bir karınca yuvasına yük taşıyordur, belki derenin karşısında bir hayvan başka bir hayvanla oyun oynuyordur, derenin akışı zemindeki taşları kıpırdatır… Gibi sonsuz bir devinimin içindeyiz.

Şehir yaşantısı da böyle; sizin karşıdan karşıya geçtiğiniz sırada bir araba diğerini sollar, aynı anda kaldırımda bir çocuk ağlıyordur, hızlı hızlı yürüyen insanlar, kafanızı sola çevirdiğinizde birbiriyle şakalaşan iki insan, ayın anda yağmur damlaları düşmeye başlar… Yani siz ne yapıyor olursanız olun, yaşam kendi dinamiği içerisinde akmaya devam eder. Siz durduğunuzda yaşam durmaz! Bazen yaşamın temposundan çok yorulduğumuz olur. Ya da üst üste o kadar çok ağır meseleyle uğraşmışsınızdır ki; artık daha fazlasını kaldıracak gücünüz kalmamıştır. Her şeyi bırakıp gitmek istersiniz, ama yaşam koşullarınız da bırakıp gitmeye el vermiyordur.

Yoga: Alan İhtiyacı
Fotoğraf: Surian Soosay

Tam böyle bir sıkışmışlık içinde, ihtiyacınız olan alanı size yoga ve meditasyon sunar. Kendi sahip olduğunuz alanın farkına vardığınızda rahatlamak için uzaklara gitmenize gerek kalmaz. Bu alan ihtiyacı yaşamın herhangi bir anında ortaya çıkan olaylar zincirinin artık kaldırabileceğinizden daha ağır gelmesiyle de oluşabilir; eşinizle ya da arkadaşınızla yaşadığınız bir tartışmada birbirinizi anlayamamanızdan kaynaklanan bir sıkışmayla da oluşabilir. O an her şeyi bırakıp gitmek istersiniz. Ama gitmek her zaman fiziksel olmak zorunda değil. Gideceğiniz en uzak mesafe matınız da olabilir. Hatta size her şeyden daha yakın bir alan vardır: İçiniz. İşte yoga pratiğiniz sayesinde o içinizdeki alanın farkına varırsınız. İhtiyacınız olduğunda gidebileceğiniz öz evinizdir orası. Size nefes aldıran, kafanızı sorunlardan kaldırıp yaşam dinamiklerinize dışarıdan bakmanızı sağlayan bir alandır orası.

Önceki yazımda yoganın sağladığı psikolojik açılımlardan bahsetmiştim. Stres ve sıkıntı, aslında o ihtiyacımız olan alanı kendimize yaratamamamızdan kaynaklanıyor. Düzenli yoga ve meditasyon pratiği ile doğru nefes o alanın farkına varmanızı sağlayacak. Bir kere o alanın farkına vardığınızda ise, hem gündelik ilişkileriniz hem de yaşama dair ağır tecrübelerinizle baş etmeniz çok daha kolay olacak. Ağır ya da olumsuz tecrübeleri hayatımızdan çıkarmamız mümkün değil, çünkü onlar da varoluşun birer parçası; ancak bu tecrübeler karşısındaki yaklaşımlarımızı değiştirmemiz mümkün! Yoga, meditasyon ve doğru nefes uygulamaları da bu anlamda yaşam algımızı değiştirme potansiyeline sahip birer kılavuz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.