Yo Yo Diyeti

Ali İhsan Kaya 13.09.2016

Yo yo diyeti nedir? Zararlı mıdır? Yo yo diyetinde nelere dikkat edilmelidir? Yo yo sendromu ile farkı nedir?

Tekrarlayan kilo alıp verme diyeti olan yo yo diyetini, yo yo sendromu olarak duyuyoruz. Hakkında söylenenler genelde olumsuz olsa da kilo vermek için her girişiminiz kilo alma ile sonuçlanmışsa, bu diyet belki sizin için çözüm olabilir. Peki nedir bu yo yo diyeti? Bahsedildiği gibi zararlı mıdır? Yo yo diyetini kimler yapmalıdır? Diyette nelere dikkat edilmelidir? Açıklıyoruz.

Yo Yo Diyeti

Yo yo diyeti nedir?

Yo yo diyeti, tekrarlı kilo alıp kilo verme döngüsü ile yapılan bir diyettir. Kilo verme amacı ile yapılan diyetlerin sonrasında kilo alınması durumuna ise yo yo sendromu denir. Ciddi şekilde yo yo sendromu yaşan kişiler, yo yo diyeti yapmaya daha uygundur denebilir.

Yo yo diyetinde aşırı yemek yeme dönemlerini, kısıtlı yeme dönemleri ve bu dönemde yapılan aktif fiziksel aktiviteler takip eder. Sürekli kilo vermeye odaklanamayanlar, her kilo verme hedefine ulaştığında bu kez belli bir kilo alma hedefine sahip olur.

Yo yo diyeti zararlı mıdır?

Sürekli kilo alıp verme vücudun dengesini bozacağı için bu diyetin zararsız olduğu söylenemez.

Diyette sürekli kilo alıp vermenin sonucu olarak, bazal metabolizma hızı düşer. Bu durum her seferinde zayıflamak için daha düşük kalorili diyet uygulanmasını gerektirir.

Yo Yo Diyeti

Yo yo diyetini kimler yapmalıdır?

Yo yo diyetini daha çok, önceki diyetlerinde kilo almış kişiler yapmaktadır.

Kadınların geneli, diyetlerinde kuralların dışına hiç çıkmadıkları için erkeklere oranla diyetleri daha çok yarıda bırakırlar. Bu durum genellikle kilo alımı ile sonuçlanır.

Diyetlere sadık kalamayan, hiçbir diyette sonuca ulaşamamış olanlar için yo yo diyeti iyi bir çözüm olabilir.

Yo yo diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

Her diyette olduğu gibi, yo yo diyetine de başlamadan önce kesinlikle diyetisyeninize başvurmalısınız. Tıbbi rahatsızlıklarınız var ise yine uygulayacağınız diyeti doktorlarınız ile paylaşmanızda da fayda var.

Yine her diyette olduğu gibi, yo yo diyetinde de programa sadık kalmak ve sabırlı olmak, istenilen sonuca ulaşabilmek için en önemli ön şarttır.

Sürekli kilo alıp vermeye vücudu alıştırmak, daha sonra daha kolay kilo almaya zemin hazırlayabilir. Yo yo diyeti ile zamanla kilo almak kolay, kilo vermek ise daha zor bir hal alır.

Verilen kilonun korunması mantığını özümsemek ve aşırı yemek yeme döneminde gereğinden fazla yağlı ve kalorili yiyeceklerle mesafeyi korumak diyetin olumsuz etkilerinden uzak tutabilir.

Su hayattır! Diyet kuralı olarak değil, alışkanlık olarak: Su için azizim!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.