Yıllardır Nükleer Atıklara Direnen Köy: Gorleben

Amanda Aman 10.06.2016

Çünkü yaşam, haktır!

Almanya, 2022 yılına kadar tüm nükleer santrallerini kapatma kararı almıştı. Peki yüksek radyoaktiviteli nükleer atıklara ne olacak? İşlem sonucu 17 bin ton nükleer atık çıkması bekleniyor. Bu, bine yakın nükleer atık varili demek oluyor. Fakat dünyada henüz nihai atık deposu yok. Ülkeler bu ölümcül nükleer mirası depolamanın en güvenli şeklinin ne olacağı konusunda kararsız. Radyoaktif izotopların zararsız hale gelmesi 250 bin yıl alıyor. 250 bin yıl içinde gerçekleşme ihtimali olan depremler, terör eylemleri, savaşlar ve su seviyesinin yükselmesi tehditlerine karşı nasıl bir çözüm önerilecek?

Yıllardır Nükleer Atıklara Direnen Köy: Gorleben

Neredeyse kırk yıl önce alınan bir karara göre, Almanya’nın nükleer atığı için Gorleben’de eski tuz madeni dönüştürülerek depo yapılacaktı. Bu dönemde Batı Almanya sınırı kıyısında yer alan fakir Gorleben’de komünist Alman Demokrat Partisi iktidardaydı; Gorleben atık depolamak için çok uygun bir noktadaydı. Fakat işler umulduğu gibi gitmedi, halk nükleer atıklarla iç içe yaşamak istemedi. Gorleben’de pek çok gösteri, ayaklanma, polisle çatışma gerçekleşti.

Yıllardır Nükleer Atıklara Direnen Köy: Gorleben

2000 yılında bu karar geri çekildi, Nükleer Atık Komitesi nükleer atıklar için başka bir yer araştırmaya başladı.Fakat Gorleben aktivistleri bu karardan şüpheli. Tuz madeninin yeraltı kısmı halen kapatılmıyor. Aktivist Klaus Longmuss, eninde sonunda tekrar Gorleben’e geleceklerini söylüyor.

Şu an Gorleben’de yer üstünde geçici olarak 113 adet varil depolanmış durumda. 20 tonluk 113 Castor’dan birinin maliyeti 2.2 milyon dolar. Bu variller yıllık 25 bin euro karşılığında kiralanabiliyor. Şu an deponun üçte ikisi dolu. 1995 yılından beri Almanya’nın nükleer reaktörlerinden çıkan, Fransa’da tekrar işlenen atıkların işe yaramayacak kısımları tren yolu ile Gorleben’e gönderiliyor ve burada depolanıyor. Ve yine her yıl radyoaktif atık ile yüklü trene karşı, ulusal medyanın günlerce haber yaptığı, biber gazı ile sonlanan dev protestolar düzenleniyor.

Yıllardır Nükleer Atıklara Direnen Köy: Gorleben

Tuz madenini yeraltı nükleer atık deposuna dönüştürme projesi için 1979 yılından beri tuzla ilgili araştırmalar yapılıyor. Projenin tamamlanması için on yıla daha ihtiyaç var. Tuz, suyla temas ettiğinde eriyor; bu yüzden olası bir nükleer sızıntı durumunda erimiş suyun minimum 500 yıl yer altına ulaşmaması gerekiyor. Hafif ve orta radyoaktif atıkların kamuoyundan gizli depolandığı, su sızıntısı yüzünden çöken tuz madeni Asse II’de 126 bin nükleer varil kayıp.

Yıllardır Nükleer Atıklara Direnen Köy: Gorleben
Yıllardır Nükleer Atıklara Direnen Köy: Gorleben

2009’dan beri neredeyse her pazar, yılda en az 45 kere protesto düzenlediklerini söylüyor Gorleben’de yaşayan aktivist Doris Pechtl. Protestolara katılmak, direnişe destek olmak için pek çok kişi bölgeye taşınmaya başladı. Pek çok anti-nükleerci ailenin evleri önünde (nükleer atık taşıyan trenin Gorleben’e bilinmeyen varış gününü temsilen) sarı tahtadan X işareti yer alıyor. Direniş, buranın sakinleri için bir yaşam biçimi.

Yıllardır Nükleer Atıklara Direnen Köy: Gorleben
Yıllardır Nükleer Atıklara Direnen Köy: Gorleben

Yurdumuz topraklarında Mersin’de inşa edilmesi planlanan Akkuyu Nükleer Santrali, Ecemiş fay hattına 25 kilometre mesafede yer alıyor. Kıbrıs-İskenderun arasında olması beklenen büyük depremden de etkilenmesi bekleniyor. Fukuşima depremi sonrası bu olasılık daha da korkutucu. Turizmi de etkilemesi söz konusu. 11 Temmuz’da nükleer karşıtları bir kez daha Akkuyu’da buluşacak. Acaba Mersin de yıllarca nükleere karşı direnecek mi?

Yıllardır Nükleer Atıklara Direnen Köy: Gorleben

Amanda Aman


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.