Yıllardır Beklediğimiz Şoförsüz Arabalar Nerede Kaldılar?

Mehmet Berkay Önen 29.04.2016

Otomobilin kontrolünü yapay zekaya teslim edebilmek için daha ne kadar beklemeliyiz?

Araba kullanmak, kimisi için bir rahatlama yöntemi, kimisi için de ekmek kapısı ama sonuçta çoğu zaman zorunda kaldığımız için gerçekleştirdiğimiz bir eylem. Birkaç nadir durum dışında araba kullanmak bizi strese sokan ve vaktimizi yiyen bir aktivite. Özellikle İstanbul gibi trafik sıkışıklıkları ile ünlü şehirlerde araba kullanmak sanılandan çok daha büyük bir macera. Peki arabanın kontrolünü yapay zekaya teslim edebilmek için daha ne kadar beklemeliyiz?


Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Model S ismiyle 3 yıldan beri ürettiği otomobillere bu sene gelen bir yazılım güncellemesi sayesinde, son kullanıcıya açık bir halde piyasaya sürülen ilk sürücüsüz araçlar yollara çıkmış oldu. Otomotiv endüstrisini baştan aşağı değiştirmeye niyetlenen Tesla’nın araçlarında sunulan sürücüsüz yolculuk özelliği her ne kadar kullanıcılarına rahat bir yolculuk vaad etse de gerçek manada sürücüsüz bir yolculuğun daha birkaç yıl daha gerçekleşemeyeceğini bilmekte fayda var.


Kaynak: Tesla Motors


Şimdilik sadece geniş otoyollarda devreye alabileceğiniz bu özellik sayesinde, artık önünüzdeki arabayla aranızdaki mesafeyi korumak ya da direksiyonu kontrol etmek zorunda değilsiniz. Araç sizin yerinize yolu ve etrafınızda hareket eden her şeyi gelişmiş sonarları ile algılayarak güvenli ve konforlu bir sürüş sunuyor. Ama halen sürücü koltuğunda oturmak ve tehlike anında kontrolü ele almak için hazırda beklemek zorundasınız. Fakat sakın bunun sebebini teknolojik yetersizlikler olarak algılamayın. Teknoloji bize sürücüsüz yolculukları sunabilecek kadar gelişmiş olmasına karşın, şu anlık eksiklikler etik ikilemleri çözemememizden kaynaklanıyor.

Kaynak: MIT


Düşünün ki siz Tesla’nızla sakin bir şekilde yolda ilerliyorsunuz ve yolun kenarında durmakta olan yaya son anda yola atlamaya karar veriyor. Bu noktada araç yayaya çarparak sizi korumaya da alabilir, direksiyonu sağa kırarak sizi yoldan da çıkarabilir. Bu noktada böylesi bir kararın nasıl alınacağı konusu sürücüsüz araçlarla aramızdaki en büyük engel.


Teknoloji bize rahat bir yolculuk vaat edebiliyor ama yapay zekaya etik kurallarını öğretmek biraz zaman alabilir.


Berkay Önen


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.