Yılın İlk Yarısında Aklımızı Alan 4 Albüm

Taner Turna 14.07.2016

Nasıl olduğu aslında anladık ve bir şekilde yılın yarısı bitti. Biz de biraz kafamızı geriye döndürdük, eldeki güzel albümleri alt alta dizdik.

David Bowie - “Blackstar”

Sadece müziğe dair değil, sanata dair ne yazılacaksa 2016 ile ilgili bunda kesinlikle David Bowie’ye yer vermek zorundayız. Zira 69. doğum gününde bizlere geleceğe dair müzik atlası olarak sunduğu 35. albümü “Blackstar”dan 2 gün sonra kendisi gökyüzündeki daimi yerini aldı. Tüm bu yaşanılan olayların dışında, 41 dk. 13 saniyelik albümünü ele aldığımızda Bowie, bizlere art rock'ın ne demek olduğunu ve cazın modern müzik dilinde oluşan çatlaklar arasına nasıl sızmayı başardığını gösterdi. O yüzden neresinden bakarsak bakalım “Blackstar” şimdiden yılın en iyileri arasında.

Radiohead - “A Moon Shaped Pool”

The King of Limbs’in ardından her biri kendi işine yoğunlaşan grup üyeleri, yeni Radiohead albümünün emarelerini geçtiğimiz yıl göstermeye başlamıştı. Ne zaman yayınlanacağına dair eldeki ufak parçaları biriktirmeye çalışırken Radiohead, sosyal medyadaki tüm mal varlığını ortadan kaldırıp tertemiz bir sayfa ile karşımıza çıktı. Müzikal açıdan rüştünü ispatlamış grupların, yeni albümde çıtayı bir üst seviyeye çıkarması oldukça zor ve nadir görülen bir durumdur. Fakat söz konusu Radiohead ise, bunu yapmanın yaratılışlarında olduğunu bile söyleyebilirsiniz. Nitekim öyle de oldu.

Anohni - “Hopelessness"

20 yıllık Antony and the Johnsons kariyerinde baroque pop’tan art rock’a uzanan 4 albüm yayınlayan Antony Hegarty, geçtiğimiz yıl bu projeyi kapatıp bizleri Anohni ile tanıştırdı. Antony’nin vokal gücünü çoğumuz biliyorduk ama “Hopelessness” albümü ile taş üstünde taş bırakmayacağını çok azımız tahmin ediyordur. Anohni’nin deneysel yanların ağır bastığı ve yer yer elektronik pop’tan makas aldığı Hopelessness albümü, yılın en şimdiye kadarki en büyük kazanımlarından.

Chance The Rapper - “Coloring Book”

"Ne güzel art rock, deneysel müzik falan diyordun, şimdi nereden çıktı bu hip-hop?" diyebilirsiniz. Ama bence demeden önce, daha 20’li yaşların başında olan Chance The Rapper’ın 3. albümü “Coloring Book”u bir dinleyin. 3 yıl önce yayınladığı “Acid Rap” ile ortada ciddi işlerin döndüğünün mesajını veren Chance The Rapper, hip-hop dünyasına yılın şimdiye kadarki en iyi işlerinden birini armağan etti. Bol konuğun olduğu albümde “Angels” ve “No Problem” şarkılarına özellikle çift tıklamanız rica olunur.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.