Yılda Bir Kez Yapılacak 10 Şey Listenizle Monotonluktan Kurtulun

İrem Çamarası 26.12.2017

Hayatınıza biraz renk gelsin istiyorsanız, siz de yılda bir kez yapılacaklar listesi hazırlayın…

Hayatımızın koşturmacası içinde kendimize zaman ayırmayı unutuyoruz, hayatımızı bir süreliğine "off moduna" almak istediğimiz zamanlar da olmuyor değil. Böyle zamanlar gelmeden, sadece yılda bir kez kendimiz için yapabileceğimiz 10 şey, bizi yeniden canlandırmaya yetecek hatta artacaktır. Size birkaç fikir vereyim, gerisini de hayal gücünüze bırakayım...


1. Bir gün boyunca telefonsuz durun.

Telefonunuzu kapatın ya da bir kenara koyup nereye giderseniz onsuz gidin ve bir gün boyunca elinize almayın. Düşüncesi bile zor olabilir ama denediğiniz zaman seveceğinize eminim. Sadece kafanızı dinleyeceğiniz ya da kitap okumaya dalacağınız bir gün olacak. Sık sık tekrarlamak isteyeceğinizi düşünüyorum.


2. Adrenalin patlaması yaşayın.
Patlama biraz yüksek bir beklenti olabilir fakat sizin için adrenalin ne olacaksa onu yapın. Bir gökdelenin en yüksek katından aşağıya bakmak da olabilir, lunaparkta gondola binmek de olabilir ya da yamaç paraşütü yapmak da. Seçim tamamen size ait…

3. Detoks günü yapın.
Vücudunuzu düşüneceğiniz bir gün ayarlayın kendinize. Senede sadece bir gün sağlıklı beslenip toksinlerden arının. Size eziyet gibi gelmeyecek günlük detoks programlarından birini seçin ve uygulayın.

4. Planlamadığınız bir yolculuğa çıkın.

Kış ayından yaz için tatilinizi planlamış olabilirsiniz. Fakat bizim sizden istediğimiz, kendiniz için yapacağınız küçük bir kaçamak. İki günlük ya da bir haftalık, siz bilirsiniz. Burada önemli olan tek nokta, sizin ihtiyaç duyduğunuz bir an gitmeniz.


5. Bir günü kendinize ayırın.

Bir gün boyunca ertelediğiniz her şeyi yapın. Deli gibi alışveriş yapmak ya da evde oturup yüzünüze türlü türlü maskeler uygulamak; tamamen size kalmış bir şey. Yeter ki bir gün boyunca tek düşünceniz, kendinizi mutlu etmek olsun.

6. Bilmediğiniz bir mekanı keşfedin.

Sürekli aynı yerlere gitmekten siz de sıkılmadınız mı? Belki bir yer bulacaksınız ve orası artık sizin kafanızı dinleme alanınız olacak. En seveceğiniz yeri ya da mekanı bulmak için her türlü kaybolma da kabul edilmekte.


7. Uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınızla görüşün.

Yolda karşılaştığınız zaman ya da ayda yılda bir telefonda konuştuğunuzda “bir gün mutlaka görüşelim” dediğiniz kişi ile buluşun. Büyük ihtimalle eski bir arkadaşınız olacağından, anıları tazelemek hem size iyi gelecek hem de sürekli ertelenen buluşmalarınız sonunda gerçekleşmiş olacak.

8. Tek başınıza sinemaya gidin.

Tek başınıza film izleyin. Bol bol gülün ya da dilediğiniz gibi ağlayın. Kendinizle baş başa kalacağınız 2 saat size çok iyi gelecek.


9. Sabah erken kalkın, hatta gün doğumunu izleyin.

Bir gün uykunuzdan fedakarlık yapın. Sabah yürüyüşü de yapabilirsiniz, gün doğumunu da izleyebilirsiniz. İnanın uykusuz kaldığınıza değecek…

10. Bir gün boyunca içinizden geleni yapın.

Birine söylemek istediğiniz ne varsa söyleyin ya da ertelediğiniz ne kadar iş varsa onu yapın. Sürekli gülmek istiyorsanız bütün gün gülün, ağlamak istediğiniz zaman kendinizi tutmayıp ağlayın. “Hayır” demek istediğiniz her soru karşısında içinizden geçen cevabı verin. İnanın sürekli uygulamak isteyeceksiniz.


Bunların birkaçını ya da hepsini yapmak isteyebilir, “Beğenmedim, ben kendi listemi hazırlayacağım” diyebilirsiniz. Burada önemli olan, yılda en azından 1 haftanızı alacak bir liste ile “sıkıcı” olarak tanımladığınız hayatınızdan bir parça uzaklaşabilmeniz. Şimdiden iyi eğlenceler…


İrem Çamarası


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.