Yeniden Başlasın!

Amanda Aman 30.06.2016

Bir damla su ile yeniden başlayan, upuzun ömre sahip bitki ile tanışın: Yeniden Diriliş Bitkisi

Yeniden Başlasın!

Yeniden diriliş bitkisi adıyla bilinen eğreltiotu familyasından Selaginella Lepidophylla adlı çöl bitkisi, neredeyse hiç su olmadan yaşayabiliyor. Endemik, sadece Amerika ve Meksika topraklarında yer alan Chihuahuan çölünde yaşıyor. Ve kriptobiyoz geçiriyor!

Erika’nın gülü olarak da adlandırılan bu dayanıklı bitki, kuraklık döneminde dal ve yaprakları ile top halini alıyor. Dışarıdan bakıldığında ölü gibi gözüken bitkinin su oranı, normal halinin %3'üne kadar düşebiliyor. Dışarıdan hiçbir metabolik faaliyet göstermeyen bitki, her ne kadar cansız gözükse de aslında ölmüyor, kurak zamanları latent halinde geçiriyor. Günlerce, hatta aylarca susuz kalabilen bitkinin kurumuş dalları suyu emince yeniden açıyor.

Yeniden Başlasın!

Bitkinin yaşamaya devam edebilmesi için, tekrar kuruyup kapanmadan dallarına yağmur yağması gerekiyor. Fakat zor çöl şartlarında bu pek mümkün değil. Kızgın güneşe maruz kalan bitki, daha fazla büyüyemeden kuruyor.

Yeniden Başlasın!

Yeniden dirilebilen Selaginella Lepidophylla ve benzeri kuraklığa dayanıklı bitkiler Güney Afrika, Brezilya, Avustralya ve Kuzey Amerika’da görülüyor. Peki bu işin sırrı nedir?

Bu tip bitkilerin ekstrem susuzlukta hayatta kalabilmelerinin anahtarı, bünyelerindeki trehaloz adlı şeker. Bu molekül proteinleri stabilize ederek ve hücre zarını koruyarak organizmanın zarar görmesini engelliyor. Deniz maymunları, su ayıları ve shiitake mantarlarının bünyelerinde mevcut. Örneğin su ayıları yeterince nem alamayıp kurudukları zaman kriptobiyoz adlı evreye giriyor; metabolizma duruyor ve ortam koşulları düzelene kadar dışarıdan ölü gözüküyor. Bu durumda vücutlarındaki glikoz, trehaloza dönüşüyor. Neme veya suya ulaşabildiği anda tekrar yaşam belirtileri göstermeye başlıyor.

Yeniden Başlasın!

Aylarca susuz yaşayabilen mucizevi bitki, pek çok kişiye ilham veriyor. Moleküler fizyolog Jill Farrant, bitkinin genlerini buğday, pirinç ve mısıra aktarıp kuraklığa toleranslı hale getirmek üzerine çalışıyor. Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü’ne göre 2025 yılında dünya nüfusunun üçte biri, suya ulaşırken büyük zorluklarla karşılaşacak.

Yeniden Başlasın!

Yeniden dirilen bitkiler, susuzluğa karşı mücadelede bir umut olabilir mi?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.