Yeni Trend: Çiğ Beslenme

Ece Soylu 16.06.2016

"Raw Food" başlıklarıyla hayatımıza giren yeni trend beslenme şekli ile daha sağlıklı ve mutlu olmak mümkün olabilir mi?

Çiğ beslenme olayını duyunca düşündüğünüz ilk şey vahşi doğada hayatta kalma belgeselleri ise, durum kulağa pek hoş gelmiyor olabilir. Ancak bahsettiğim tam olarak bu değil.


Pişirme işleminin besin değerlerini düşürdüğü bilinen bir gerçek. Besinler ne kadar çok ısıya maruz kalırsa, vitamin değerleri de o oranda kaybolur. Bu nedenle pişmemiş veya az pişmiş besinler sağlıklı beslenme alışkanlıklarının vazgeçilmezi olmak için iyi bir aday. Ancak hayvansal gıdalarda tamamen çiğ tüketim mümkün değil. Metabolik faaliyetlerinden dolayı et ürünlerinde, besin değerleri yanında bakteri oluşumu da gözlenir. Bu bakterilerden kurtulmak için de pişirme işlemi şarttır. Sebze, meyve, tahıl ve kuruyemiş gibi besin gruplarında ise pişirme işlemine ihtiyaç duyulmuyor. Gönül rahatlığıyla çiğ tüketebileceğimiz bu besinler ile vücudumuzun sağlıklı gıdalar almasını sağlayabiliriz.


Çiğ beslenme diyetiyle zayıflama da gündemde olan bir konu. Beslenme içeriğinin sağlıklı olması, ihtiyaç duyulan yağın doğal yollardan alınması ve bol miktarda vitamin içermesi zayıflamaya yardımcı olabilir. Ancak uzun süreli çiğ beslenmede vücudun protein ihtiyacı artıyor. Gelişim ve vücudun sağlıklı işleyişinde önemli bir rol oynayan proteinin eksikliği de sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle çiğ beslenme diyetini kısa süreli periyotlarda uygulayarak, vücudunuz için arınma molası olarak düşünebilirsiniz. Bu beslenme şeklini uyguladığınız dönemlerde et tüketmek isterseniz de balık iyi bir seçenek olabilir; 45 dereceyi geçmeyecek şekilde pişirme işlemi uygulayabilirsiniz.

Yeni Trend: Çiğ Beslenme

Çiğ beslenmeyi sadece bir diyet şekli değil, aynı zamanda bir felsefe olarak da değerlendirebiliriz. Ateşin henüz bulunmadığı insanoğlunun ilk dönemlerinde, atalarımız tüm besinleri çiğ tüketiyordu. Çiğ beslenme de özümüze, en ilkel halimize bir dönüş; kendimizi bulma ve doğal olmayan alışkanlıklarımızdan kurtulma yolu olarak düşünülüyor.

Olabildiğince doğal beslenme ve yapay gıdalardan uzak durma, hem felsefi hem de bedensel açıdan sağlıklı bir tutum olabilir. Ancak bu beslenme düzeninin sürekliliği konusunda dikkat etmek gerekiyor.

Ece Soylu


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.