Yeni Şampiyon Oleksandr Usyk

Yasin Abay 19.09.2016

Usyk, Glowacki’yi dışarı iterek olimpiyat altınının yanına bir de dünya şampiyonluğunu ekledi!

2012 Olimpiyatları'nın ağır sıklet şampiyonu Oleksandr Usyk’in müthiş formu Plonya’nın Gdansk şehrinde oynanan maçta Glowacki’nin taraftarlarını susturmayı başardı. Usyk-Glowacki maçı 119-109, 117-111 ve 117-111 hakem kararıyla sonuçlandı.

Usyk, daha önce tahmin edildiği gibi maça başladı ve ilk rauntta hızlıydı. İki solak boksörün sahne aldığı maç yarı ağır sıklet şampiyonluğu için oynandı. Usyk daha atlet, Glowacki daha sert bir duruşa sahipti. Glowacki’nin birkaç solu Usyk’i ıskaladı. Iskalayan sollara karşı Usyk, kontra yumruklarla karşılık verdi.

Yeni Şampiyon Oleksandr Usyk

Şampiyon Glowacki, ikinci rauntta toparlandı ve gerekli hamleleri yapmayı başardı. Glowacki, Usyk’in elinin üstünden bir yumruk ve bir sol da vücuda denk getirmeyi başardı ama Glowacki üstünlüğü üçüncü rauntta yine Usyk’e kaybetti.

İkili, rauntları takas etmeye devam ettiler. Glowacki, vücuda attığı yumruklarla Usyk’i gölgelese de sağ kaşının açılmasına engel olamadı. Beşinci raundun ardından Usyk daha çok hareketlendi ve Glowacki yorgunluk belirtileri göstermeye başladı. Müthiş ayak hareketliliği ile Usyk, Glowacki’yle oynuyordu. Glowacki, verilen aralarda açılan kaşın kanamaları ile uğraşıyor ve Usyk’e karşı dinleniyordu zira Usyk çok atletik dövüşüyordu ve yumruklarına hakimdi. Nakavt belirtisi olmadan geçen sekiz raundun ardından durum berabere gibi gözüküyordu.

Yeni Şampiyon Oleksandr Usyk

Usyk, dokuzuncu ve onuncu rauntlarda gittikçe yorulan ve kaş açığı çok daha kötüleşen Glowacki’ye karşı üstünlüğü ele geçirdi ve hareketli bacaklarıyla artistik hareketleri iyice artırdı. Krzystof Glowacki’nin birçok sol yumruğu çok açıktan geliyor ve Usyk’in başarılı kaçışlarıyla bu yumruklar çoğu zaman boşa gidiyordu. İki raundu da alan Usyk on birinci raundda iyice yorulan rakibine karşı beşli yumruk kombinasyonuna girdi. Glowacki’nin kafası Usyk daha iyi vursun diye adeta olduğu yere sabitlenmişti.

Yeni Şampiyon Oleksandr Usyk

Ergo Arena’da yankılanan ‘’Glowacki’’ tezahüratlarıyla bir türlü yılmayan Glowacki birkaç sağlam yumruk ile Usyk’e karşılık verdi ve bu maçın o kadar da kolay olmadığı uyarısını yaptı. Son rauntta Usyk’in kayarak yere düşmesiyle kalabalık alevlendi ama hakem bunun bir serbest düşüş olduğuna karar verdi. Yerden hemen kalkan Usyk, son raundu Glowacki karşısında iyi bir dövüşle bitirdi ve son derece centilmen geçen maçın galibi, yeni şampiyon Oleksandr Usyk oldu.

Yeni Şampiyon Oleksandr Usyk

Bilindiği üzere olimpik boks maçları amatör statüdedir. Usyk amatörden profesyonele geçtikten sonra bu maç ilk şampiyonluk maçıydı ve 10 maçın ardından bir şampiyonluk alarak bu alanda da bir rekora imza attı. Maçın kısa özeti ise Usyk saldırdı, Glowacki savundu: Galip Usyk.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.