Yeni Nesil Web

Gökbey İnaç 26.09.2016

Sosyal mecralar ve web sayfaları, gün geçtikçe genel internet trafiğinden daha da az pay almaya başladı. Bunun ise tek bir sebebi var: Mesajlaşma uygulamaları.

2004 yılında Facebook’un kurulmasıyla yaygınlaşan sosyal medya kullanım alışkanlığı dünyayı kasıp kavurmaya başlamıştı. İnternet ve internet kullanımı hakkında bilinen tüm gerçeklikleri değiştiren sosyal mecralar, haberleşme, siyaset, basın özgürlüğü, insan hakları vb. konularda adeta devrim yarattılar. Siyasi olaylara pek girmeyeceğim ama dünyanın refleksleri ve olaylara bakış açısı tamamen değişti.

Bunlar olurken elbette teknoloji ilerledi, bağlantı hızları arttı, kullandığımız mobil cihazların penetrasyonu ve bu cihazların kabiliyetleri de çok gelişti ve işin fiziksel gelişimi ile birlikte bir de zihinlerde, yani internet kullanım alışkanlığında da büyük bir değişiklik oldu. Bilgiye ulaşımın biçimi ve sosyal mecralarda topluluk halinde kitle iletişimi yapılırken, tüketicilere “hayattan kopmayın, mobil internetle hayata bağlanın” diyen mobil operatörlerin sağladığı alt yapılar interneti ve internet kapsamındaki tüm eğlenceyi olabildiğince kişilerin akıllı telefonları kadar kişisel bir hale getirmeye katkıda bulundu.

Son iki yıldır "Kişiselleşmiş arayüz ve iletişimler önem kazanacak, markalar bu alanlara yatırım yapmalı" diyen pazarlama guruları hem doğru söyledi hem de büyük yanıldı, zira insanlar sosyal mecralardan daha çok, onlar için olabildiğince kişisel olan mesajlaşma uygulamalarında vakit geçirmeye başladı.

Yeni Nesil Web

Mesajlaşma uygulamalarının trafiği sosyal medyayı geçti.

Evet, artık sosyal mecralardan daha çok mesajlaşma uygulamalarında vakit geçiriyoruz. Lime, Whatsapp, Facebook Messenger, Slack, Telegram, WeChat... Sayabileceğimiz daha onlarca ve yoğun kullanılan mesajlaşma uygulamaları var ki bunların çoğunluğu belirli bölgelerde kullanılıyor ama Whatsapp ve Facebook Messenger tüm dünya çapında en yaygın iki mesajlaşma uygulaması. Bu iki uygulamanın yaygınlığı ve kullanım trendleri yükseldikçe, aslında bizim için değişen çok fazla şeyin olduğunu söylemek de mümkün.

Ve sonunda Web 4.0 geldi.

Her gün saatlerce kullanılan arayüzler, web sitelerinden sosyal mecraların arayüzlerine dönmüştü. Web 1.0’dan Web 2.0’a geçtik demiştik. Sonra Twitter Discover, Facebook Timeline gibi yeni yeni kavramlar yaratmış, mobil bağlantı oranı gitgide artmış ve Instagram vb. mecralar hayatımıza girdiğinde ise Web 3.0 artık geldi demiştik, zira artık data konuşacağız big & small data dünyayı değiştirecek diyorduk. (Gelişen yazılım teknolojisinden falan hiç bahsetmiyorum.)

Tüm bunlar olurken, bir anda mesajlaşma uygulamaları hayatımıza girdi. İnterneti inanılmaz kişiselleştirilmiş bir boyuta ve sürekli bağlı (connected) bir hale getirdi. Bunlara ek olarak ChatBot’ların yapay zeka sistemlerinin gelişmesiyle de hayatımıza girince artık iş bambaşka bir boyuta ulaştı. Çok değil, iki yıl önceki dijital kullanıcı davranışı artık neredeyse bambaşka bir hal aldı.

Ne oldu? Ne olacak?

Özetle 8-9 sene önce www diye yazarak bilgisayarımızdan erişim sağladığımız alanlar, şu an cep telefonumuzdaki mobil uygulamaların haline büründü. SMS kullanımı yerine ise mesajlaşma uygulamaları geldi ve Facebook ve Google gibi devlerin yatırım yapmasıyla birlikte bu alan daha da gelişti. Şu anda artık marka sayfalarına girdiğinizde chatbot’larla karşılaşma ihtimaliniz yüksek, herhangi bir marka sayfasında şu an bulamasanız bile 6 ay içerisinde olacağı konusunda emin olabilirsiniz.

Chatbot’lar ise kullanıcı alışkanlığını tamamen değiştirecek. Eskiden bir web sayfasına girip aradığınız ürüne ya da bilgiye ulaşmak için ya detaylıca bakardınız ya da search kısmından arama yaparak bulmaya çalışırdınız. Örnek vermek gerekirse, KLM chatbot’u sayesinde Facebook Messenger’ınızdan uçuş saatlerini öğrenerek bilet satın alabilirsiniz. Bunun için eskiden KLM’in web sayfasına girip uçuş saatlerinizi takvimden seçip uygun fiyatları bulmaya çalışır ve uzun bir satın alma sürecinden sonra biletinizi alırdınız. Artık Facebook Messenger’ı kullanmanız ve bunu kullanırken de diğer arkadaşlarınızla iletişim halinde olmanız sadece parmaklarınızın ne kadar hızlı ve kabiliyetli olduğuyla doğru orantılı.

Peki ya daha sonra?

Bu kısım aslında en heyecan verici kısmı diyebilirim. Kişiselleştirilmiş arayüzler sayesinde bundan sonra müşteri hizmetleri yaklaşımı tamamen değişecek, artık birçok işlemi çok daha kısa sürede, çok daha net bilgiler ışığında yapabileceğiz. Yani, abonesi olduğunuz GSM operatörünün chatbot’undan tüm kullanıcı işlemlerinizi yapabilirsiniz, teknik olarak mümkün.

Günlük işlerinizin takibinde ya da hatırlatılmasında kullanılan chatbot’lar var, bunlar daha da gelişecek kişisel asistan gibi hayatlarımıza girecekler. Google Now aslında bunu hakkıyla yerine getiren bir yapay zeka türevi yazılımdı, Google Allo geçtiğimiz hafta itibariyle hayatımıza girince gelişmiş bir kişisel asistanın gelmesini bekliyorum.

Asıl konu yeni nesil, bizim kullandığımız arayüzlerden çok daha uç bir noktada başlıyorlar. Muhtemelen beklentileri tamamen bu kişiselleştirilmiş mesajlaşma uygulamaları arayüzleri özelinde olacak ve en yakın arkadaşına bir mesaj yazdığında 20 saniyede cevap aldığı gibi, kullandığı ürüne ait markadan da aynı şekilde cevap almak isteyecektir. Bu da eğitim ve eğlence gibi alanlarda chatbot’ların daha çok gelişebileceğini akıllara getiriyor.

Teknoloji devleri yatırım yapmaya devam edecek

Google’ın Allo atağına Facebook mutlaka bir cevap verecektir. Bu iki teknoloji devinin rekabetini hepimiz göreceğiz. Slack ve Telegram gibi platformlar bu rekabetin ortaya çıkardığı bilgi birikiminden faydalanacak ve muhtemelen kendilerine çok daha spesifik bir alan belirleyeceklerdir. Örnek vermek gerekirse, Slack özellikle kurumlarda iç iletişim ve proje yönetimi anlamında sıkça kullanılan bir mesajlaşma uygulaması. Aynı zamanda bot altyapısı sayesinde gelişime de çok açık bir platform. Kişisel asistan yaratma konusunda Google’ın açtığı yoldan faydalanacaklarından eminim, haliyle bilgisayar teknolojilerinin ve yapay zeka sistemlerinin de gelişmesi, bunun önünü düşündüğümüzden çok daha kısa bir sürede açacaktır.

Bir sonraki yazımda teknolojik gelişmelerin telif haklarını nasıl etkilediğinden bahsedeceğim.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.