Yeni Bir Uzay Oyunu: Outreach

Nural Özel 26.09.2016

Biri "yer çekimsiz ortam" mı dedi?

2013 yılında Gravity adlı bir oyun piyasaya çıkmıştı. Oyunun esas konsepti ise bir uzay istasyonundaki ambiyansı ve sıradışı ortamı oyunculara aktarmaktı. Tabii 2013'ten beri bu konseptte başka oyunlar da yapılmaya çalışıldı, diğer yandan ne kadar başarılı olup olmadıkları tartışmalı. Şimdiyse Pixel Spill adlı firmanın geliştireceği Outreach, bu konsepte (uzay simülasyonu) farklı bir açıdan yaklaşmaya çalışıyor: Olaya hikaye katmışlar, siz de en ön koltuktan seyrediyorsunuz.

Yapılan duyuru ile birlikte bir tane de live-action (gerçek insanlarla çekilmiş) fragman yayımlandı, onu da bu paragrafın aşağısına koyacağım. Live-action fragmanlar tabii oyun endüstrisinde yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış bir teknik, güzel de olduğunu düşünüyorum. En azından oyunun gerçekçiliğini ve albenisi artırdıkları kesin. Fragman, Outreach'in konusunun temellerini de barındırıyor.

Şöyle ki Amerikan istihbarat ajansı, Sovyetler'in zamanında yaptıkları "top secret" (çok gizli) denilebilecek bir uzay projesinin varlığından haberdar oluyor. Fragmanda görünen yaşlı amcadan (projeye dahil bir kozmonot) da bu konu hakkında bilgi almaya çalışıyorlar, fakat yaşlı amcamız bu konu hakkında bir detay vermiyor tabii. O yüzden konudan biraz ben bahsedeyim.

Oyunun Hikayesi

Oyun 1980'lerde geçiyor. Öyle ki tüm tasarımları ve dokuları da ellerinden geldiğince 80'lerin havasında yapacaklarmış. Yukarıda bahsi geçen uzay projesine ait uzay istasyonunun başına bir şeyler geliyor. Sonrasındaysa, zamanında başına bir şeyler gelmiş bu uzay istasyonuna tek başımıza gidiyor ve istasyonun başına neler geldiği hakkında ipucu bulmaya çalışıyoruz.

Yeni Bir Uzay Oyunu: Outreach

Oyunun türü, "hikaye odaklı FPS" olarak geçiyor. Yani bu demek oluyor ki Outreach salt bir oyun olmaktan çok, oyun ve film arası, güzel bir yapım olacak. Pixel Spill'in dediğine göre Outreach'te yer çekimsiz ortamı deneyimlemek en önemli unsurlardan biri olacak. İstasyonun dışındayken yeterli durumda olmanız gereken bir kaç hareket var: Kendinizi ittirmek, yere tam zamanında düşmek ve bir yerlere tutunmak. İstasyonun içinde de kısıtlı ve dar alanlarda ipucu aramak durumundasınız. Ve bu boşluktan (uzay) sizi koruyabilecek yegane şeyler, koordinasyon ile refleksleriniz olacak.

Şu an için Outreach için ön görülen çıkış tarihi 2017. Ve oyun sadece PC platformu için çıkacak. Oyunun Steam sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz. Daha fazla gelişme için lütfen takipte kalın.

Yeni Bir Uzay Oyunu: Outreach
"I believe, I can fly!"

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.