Yeni Başlayanlar İçin Karizma

Bıyıklılar Ekibi 02.06.2018

Karizmayı tarif etmek zor. Karizmatiksindir ya da değilsindir. Ama doğuştan değilsen bile, karizmatik olmayı öğrenebilirsin.

GQ, erkekleri “O karizma bende olacak var yaaa” derdinden kurtarmak için TV psikoloğu Richard Reid’le bir söyleşi yapmış ve nasıl karizmatik olunacağını öğrenmiş. Bir not defteri kapıp gelin, madde madde anlatıyoruz.

1. Sohbet edin

Çoğunlukla insanlar, yeni biriyle tanıştıkları zaman kısa kesmeyi ve sonuca odaklanmayı tercih ederler. Çıkarınızı hiç düşünmeden, aktif olarak dinlediğinizde karizmaya ilk adımı atmış olursunuz. Karşınızdaki insana ilgi gösterin, sorular sorun, rahat hissettirin ve kendileri hakkında konuşmalarına izin verin. Sohbetinizin sonucunda başarı ya da başarısızlık beklentisi taşımadan, ondan keyif almaya çalışın.2. Beden dilinizi iyi kullanın

Beden dili önemli. Sizin hakkınızda çok fazla bilgi veriyor ve kendinize ne kadar güvendiğinizi şak diye ortaya koyuyor. Kollarınızı kavuşturarak çevrenizdekilere kötü sinyaller veriyorsunuz. Oturduğunuz yerde fazla yayılmak kadar, tortop olup mümkün olan en küçük alanı kaplamaya çalışmak da eşit derecede anti-karizmatik. Kısa, sert hareketlerden kaçının. Rahat olun. Gözlerinizi birine dikip psikopat gibi bakmayın ama sık sık göz teması kurun. Kendinize “yeteri kadar” güvendiğinizi hissettirin.


3. Nefes alın

Çok otomatik bir hareket olduğu için sık sık unutsak da nefes alıp verme hızı bir hayli önemli, çünkü stres düzeyini çok iyi ortaya koyuyor. Stresli insan sık nefes alır. Bir şeyleri çabucak halletmeye çalışır. İlişkileri aceleye getirir. Sakin sakin, kontrollü nefes alın. Nefesinize odaklanmanız, rahatlamanıza da yardımcı olacaktır.


4. En iyi halinizi hayal edin

Kendinizden şüphe duymanız, çevrenizdekileri etkileme konusundaki performansınızı düşürür. Yapabileceğiniz hatalar ve düşebileceğiniz komik durumlar yerine, kendinizi en iyi hissettiğiniz yerleri veya bir başarınızdan sonraki ruh halinizi düşünün. Bu size daha rahat hissettirir, özgüveninizi tazeler ve sonuç olarak karizmanıza +1 puan yazar.5. Negatif düşünmeyin

Olası en kötü senaryoyu düşünüp bununla başa çıkma yollarını planlamak, genellikle stresi artırır. Örneğin, bir topluluğa konuşma yapacak kişi “Umarım insanları sıkmam ve her şeyi berbat etmem” diye düşünürse, bütün konuşma, kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüşebilir. Bunun yerine elde etmek istediğiniz başarıya odaklanın ve pozitif sonuçları gözünüzde canlandırın. Daha rahat hissettiriyor, değil mi?


6. Kendinizi yerin dibine sokmayın

İnsanlar çoğu zaman şakalarında kendi zayıflıklarını herkesten önce ortaya koyar ve başkalarının onlarla alay etmesine fırsat vermemeye çalışır. Bunun ara sıra yapılması normal, hatta iyidir ama sürekli hale getirmek, karizmanızı yerle bir edecektir. Kendinizle alay edebilmeniz, insanların size bakış açısını da büyük ölçüde belirler. Hatta eski karizmatiklerin deyimiyle; “Fazla tevazu gösterme, gerçek sanırlar.”7. İltifatları kabul edin

Gereksiz tevazunun bir diğer yüzü de iltifatları “Önemli bir şey değil aslında” diyerek geri çevirmek oluyor. Mesela bir iş başvurunuzun kabul edildiğini ve bunun için tebrik edildiğinizi düşünün. Yaptığınız işin o kadar da önemli olmadığını söylemek veya “Herhalde diğer başvuranlar çok yetersizdi, ehehe” demek, hem iltifat sahibine hem de başarınıza ayıp etmek olur. Karizmatik insan, iltifatları zarifçe kabul eder ve başarısından gurur duyar.


8. Kelimelerinize dikkat edin

Başarılarınız konusunda fazla mütevazi olmayın demiştik. Bunu, kullandığınız kelimelere de yansıtın, çünkü sahte tevazu hemen fark edilir ve bunu yapan insanlara pek saygı gösterilmez. “Eh işte, iyi geçti sayılır” demek yerine “İyi geçti”, “Yeni pozisyonumdan memnun gibiyim” demek yerine “Yeni pozisyonumdan memnunum” büyük fark yaratır ve hayatı nasıl algıladığınızı yansıtır.9. Mekanı sahiplenin

Basit ama işe yarayan bir numara: Bir bardaysanız, kendinizi barın sahibi olarak hayal edin ve öyle davranın. Tabii ki gidip insanlara “Burası benim” demeyin ama onları kendi evinize davet etmişsiniz gibi ilgi gösterin, sohbet başlatın, bir içki ısmarlayın. Bu numara sizi de rahatlatacaktır, çünkü en rahat hissettiğimiz yerler, bize ait olan mekanlardır.


10. Pasif davranmayın

Bir partideyseniz, mekanı sahiplenme numarasıyla başlayın ve etrafta biraz konsomasyon yapın. İnsanlar arasında dolaşın, selamlaşın, onlarla sohbet edin. Bir kişiye saplanıp kalmayın, farklı insanların yanına uğrayın; ne de olsa istediğiniz zaman geri dönebilirsiniz. Mekanda, duvara yakın yerlerde durmayın, bunu içe kapanık konuklar yapar. Siz, mekan sahibi olarak salonun ortasında yer alın, hareket halinde olun ve iyi bir ev sahibi gibi insanları birbiriyle tanıştırın.11. Yetkinliğinizi gösterin

Karizmanın bir kısmı da pek çok farklı konuda bilgi sahibi olmakla ilgilidir. İnsanların ilgi alanları konusunda bilgi edinin ve onlarla bilginizi paylaşın. Kendi yetkinliklerinizden de cesaretle bahsedin. Hafta sonları balığa çıkıyorsanız “Ben de kendi çapımda balık tutuyorum, farkındayım, biraz sıkıcı” gibi değerinizi düşürecek cümleler kurmayın, aksine “Balık tutmak çok keyifli bir hobi, hiç denedin mi?” gibi pozitif bir tavırla yaklaşın. Tabii bütün gece balık tutmanın inceliklerinden bahsetmeyin ama kendi özelliklerinizi, tuhaf da olsa sahiplenin. Sizi benzersiz yapan şeyler onlar.


12. Samimi olun

Buradaki samimiyet, “mıç mıç olmak” değil, cesur ve dürüst olmak şeklinde algılanmalı. İnsanlar, ne istediğini bilen ve bunu söylemekten çekinmeyenlerin peşine takılırlar. Başkalarının fikirlerine saygılı olduğunuz sürece, aynı düşüncede olmadığınızı söylemekten de çekinmeyin. Herkesin sizi onaylamasını bekleyemezsiniz. Pek az karizmatik insan herkes tarafından sevilir. Her şeyden önce, kendinize karşı dürüst olun ve lafınızı sakınmayın. (Tabii bu, kesinlikle ukala bir hıyar gibi davranın demek değil.)

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.