Yeni Audi Q2

Cengiz Özer 12.08.2016

Kasım 2016'da Türkiye'de!

Yeni Audi Q2’nin lansmanı 2016 Cenevre Auto Show’da yapıldı.

Yeni Q2, Crossover SUV türü bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Yani küçük sınıf bir SUV türü. Hem şehir kullanımına hem de arazide kullanıma uygun bir araç olarak görülüyor. Zaten otomobil üreticileri artık tüketicilerin istekleri doğrultusunda hem yerden yüksek hem de şehir içinde rahatça kullanılabilecek şehirli araçlar tasarlıyorlar ki, Audi Q2 bu açıdan bakıldığında muhteşem bir otomobil.

Yeni Audi Q2

Yeni Q2, 2016 sonlarına doğru Türkiye’de olacak. Türkiye’de satışa sunulacak motor türleri ve fiyatları henüz bilinmiyor.

Yurt dışındaki motor ve şanzıman seçenekleri ise şöyle:

  • 1.0 TFSi Benzinli 115 hp 6 ileri manuel vites
  • 1.4 TFSi Benzinli 150 hp 6 ileri manuel vites
  • 1.4 TFSi Benzinli 150 hp 7 ileri S tronic otomaik vites
  • 1.6 TDi Dizel 115 hp 6 ileri manuel vites
  • 1.6 TDi Dizel 115 hp 7 ileri S tronic otomaik vites
  • 2.0 TDi Dizel 150 hp 7 ileri S tronic otomaik vites
  • 2.0 TDi Dizel 150 hp 7 ileri S tronic otomaik vites Quattro

Yeni Q2’ye biraz değinecek olursak:

Yeni Audi Q2’de, yine her zamanki gibi MMI multimedya alt yapısı kullanılıyor. iOS ve Android desteği sayesinde kullanıcılar telefonlarını sorunsuzca bağlayıp araç içinde rahatça kullanabiliyorlar.

Elektrikli bagaj kapağı mevcut. Sadece bagaj açma tuşuna dokunmanız yeterli. Bagaj kendisi açılıyor, tekrar tuşa bastığınızda kendisi kapanıyor. Siz hiçbir şekilde bagaj kapağını elinizle kaldırıp indirmiyorsunuz.

Yeni Audi Q2’nin dış görünümündeki sportif hava iç tasarımına da yansıtılmış. Fakat iç tasarımda çıtayı oldukça yükseltmişler. Yeni Q2’nin iç tasarımında enteresan bir detay var. Ambiyans aydınlatması, diğer araçlardaki gibi ışık bandı şeklinde değil, desenli ve rengi de değiştirilebiliyor.

Yeni Audi Q2

Ayrıca gösterge panelinin sanal kokpit şeklinde olması da sportif havasını pekiştiriyor. Görünümünü isteğinize göre kişiselleştirebiliyorsunuz.

Yeni Audi Q2

Şoför kol dayama kısmının içinde USB ve AUX girişlerine ilaveten kablosuz şarj özelliğine sahip telefonlar için şarj istasyonu da mevcut.

Yeni Audi Q2

Araç, bahsettiğimiz gibi Kasım ayında Türkiye’ye gelecek ve Türkiye satış fiyatları henüz bilinmiyor. Fakat yeni Q2’nin Almanya satış fiyatlarına baktığımız zaman Türkiye’deki fiyatlarının çok da ucuz olmayacağını anlayabiliyoruz. Yeni Q2’nin başlangıç seviyesi diyebileceğimiz 115 beygirlik 3 silindirli TFSI benzinli motorlusunun Almanya fiyatı 23 bin euro! Teknolojik özellikleri ve tasarımı ne kadar farklı olursa olsun, bu motora sahip bir araç için bu rakam oldukça fazla. Türkiye’ye gelecek olan motor ve donanım seçenekleri içinde en düşük donanımlısının fiyatı bile – ki Almanya satış fiyatından çok farklı olacağını sanmıyorum – KDV ve ÖTV de işin içine girince ciddi meblağlara ulaşacak. Hele ki bu aracın TDI motor ve quattro olanına Türkiye’de verilecek para ile çok daha farklı büyük SUV araçlar veya D segment otomobiller alınabileceğini düşünüyorum.

Yeni Q2, farklı tasarımı ve özellikleri ile çok farklı bir çıkış yaptı. Kasım ayında ülkemize geldiğinde de tasarım ve özellikler bakımından beğenileri toplayacağına eminim fakat fiyatından dolayı bu beğenileri satış başarısına dönüştürebilir mi, bilemiyorum. Bekleyip göreceğiz...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.