Yemek Sipariş Ederken Nelerden Etkileniyoruz?

Olgu Alibeygil 09.09.2016

Restoranda yemek seçiminizi etkileyen tek şey menü değil. Bazı etmenler sizi daha sağlıklı seçimler yapmaya iterken, bazıları tıka basa yememize neden oluyor.

Restoranda oturuyorsunuz ve elinize bir menü tutuşturuluyor. Ne yiyeceğinizden emin olarak oraya gitmediyseniz, menüden seçim yaparken sizi bilinçsizce etkileyen bazı tuhaf şeyler var. Yapılan araştırmalara göre bu etmenlerden bazıları şöyle:

Yemeklerin isimleri

Menüde yer alan yemek isimleri ne kadar detaylıysa, o yemeği sipariş etme şansı daha yüksek. Yani “Patlıcanlı Risotto” değil, “İtalyan Usulü Füme Patlıcanlı Risotto” daha çekici geliyor. International Journal of Hospitality Management dergisinin çalışmasına göre detaylı isimli yemeklerin daha lezzetli olduğuna da inanılıyor.


Garsonun beden ağırlığı

Environment & Behavior dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre zayıf olmayan bir garsonunuz varsa, yemekten sonra tatlı sipariş etme şansınız dört kat daha fazla. Hatta yemekle birlikte alkol tüketimi de yüzde 17 daha yüksek. Araştırmacılara göre kilosu yüksek garson müşterilerde “aman battı balık yan gider” hissi yaratıyor.

Yemek arkadaşınızın kilosu

Eğer kilosu yüksek bir arkadaşla yemek yiyorsanız, yağlı ve büyük yemekler sipariş etme olasılığınız artıyor. 2014’te yayınlanan bir araştırma sonuçlarına göre bu arkadaşınız sadece salata yese bile sizde daha fazla yeme isteği ortaya çıkıyor.


Ortamın ambiyansı

Az ışık, yumuşak müzikler, rahat bir ortam... Bunlar boşuna değil. Psychological Reports’un çalışmasına göre ortamı sakin bir atmosferde yenen hamburger, normal bir fast-food restorandakine göre daha uzun sürede tüketiliyor. Bir restoranda ne kadar çok vakit geçirirseniz de birkaç farklı yemek ve tatlı sipariş etme şansınız artıyor.


Açık büfe sıralaması

PLOS One’ın çalışmasına göre açık büfedeki yemekler içinde sıranın en başındaki yemeğin en çok tercih edildiği ve bu tercihin diğer seçimleri etkilediği ortaya çıkmış. En başta meyve varsa alınıyor ve bu tabağa yağlı bir yumurta alma oranı da oldukça düşüyormuş. Uzmanlar, az ve sağlıklı yemek isteyenlerin açık büfelerde salata bölümünden başlamalarını öneriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.