Yemek Kültürüne Tersten Bir Bakış

Amanda Aman 17.08.2016

Yemek pornosu hashtag'i ile günde binlerce mükemmel yemek görseli paylaşılan çağımızda neden mutfak felaketleri ile bu kadar ilgileniyoruz?

Gıda mükemmeliyetçiliği çağında yaşıyoruz. Uzmanlar her yönden komutlar yağdırıyor. Günlük yemeklerde kullanılan malzemeler etik olarak yetiştirilmeli diyorlar mesela. Beslenmemiz ne yönde olacak peki? Organik, çiğ, et içermeyen, süt içermeyen, protein bakımından zengin, düşük yağlı, az sodyumlu... Ve tabii ki adil ticaret yapılmalı. Tüm bu çelişkili gastronomik kuralları takip etmek oldukça zor. Bir taraftan yemek basit ve geleneksel olmalı. Öte yandan, Michelin yıldızlı şeflerden ilhamla, ustaca bıçak becerileri ile profesyonel seviyedeki mutfakta hazırlanmalı. Bu sırada şeker asla tüketilmemeli çünkü sırf zehir.

Yemek Kültürüne Tersten Bir Bakış

İnsanlık bunca bilgi kirliliğinden sıkmış olacak ki, tüm bu kuralları yıkan yemekler giderek popülerleşiyor; felaket, çirkin ya da sağlıksız yemekler. Ya da bunların tümü. Bazıları -Cake Wrecks gibi- şeflerin, fırıncıların ve yemek kitabı yazarlarının trajik kazaları ile dalga geçiyor. Gallery of Regrettable Food ve Vintage Food Disasters gibi siteler eski yemek kitaplarından iğrenç görünümlü tarifler paylaşıyor. Someone Ate This iştah kaçırıcı ev yemeklerini tiye alıyor. Martha Stewart bile beceremediği kötü yemeklerin fotoğraflarını tweet'liyor.

Yemek Kültürüne Tersten Bir Bakış
Yemek Kültürüne Tersten Bir Bakış

Gastronomik kuralcılıkla gelen mutfak devrimi ve tereyağı, tuz, kahve, çikolata, şarap ile ilgili onlarca yıldır süren uyarılara karşı duruş niteliğinde sağlıksız fakat eğlenceli yemekler; margarin, enerji içecekleri, yapay tatlandırıcılar, kızartmalar ile isyan başladı! Gıda kısıtlamaları insan gruplarını birbirinden uzaklaştırırken, sağlıksız, çirkin ve kötü yemekler insanları bir arada tutuyor. Mutfak tercihleri kişinin dünya üzerindeki sınıfını, etik duruşunu ya da görünümünü yansıtıyor. Yediğimiz, özellikle yemekten bahsettiğimiz yiyecekler başkalarına vücudumuzu nasıl algıladığımızı gösteriyor: Hassas veya esnek, çalışkan ya da coşkun, asi ya da disiplinli. Kısacası yediklerimiz, nereden geldiğimiz ve kim olduğumuz hakkında hikayeler anlatma yolları sunuyor. Ve kötü yemekler bunu daha iyi yapıyor.

Yemek Kültürüne Tersten Bir Bakış
Yemek Kültürüne Tersten Bir Bakış

Estetik standartlar da yükseliyor. Yemek kitapları, dergiler, Instagram ve Pinterest'te karşılaştığımız rötuşlu, yakışıklı yemek fotoğrafları pek çok kişinin iştahını açıyor. Evde yapılan yemekler gerçekten bu kadar mükemmel gözükebilir mi? Çoğu durumda bu mümkün değil; iş sonrası yorgunluk, acele, bütçe sıkıntısı, çocukları memnun etmeye çalışmak, işlenmiş gıdalar, yemekte kullanmak istenilen o önemli baharat olmadığı için süpermarkete gitmek zorunda kalmak derken, koşullar sizi limitliyor. Ayrıca ev yemekleri öyle fiyakalı doğrama tahtaları üzerinde yenmiyor. Kısacası evlerimizde yapıp yediğimiz yemekler hiç de sanatsal, hatta iştah açıcı bile gözükmüyor. Gözükmesi de gerekmiyor. Kendinizi ve çevrenizdekilerini besleyebilmek büyük bir başarı, bir sevgi göstergesi. İşte tam da bu sebepten, mutfak felaketleri kutlanası ve paylaşılası. Yemek pişirmenin gerçekliğini gözler önüne seriyor: Sıkıcı fakat gerekli bir görev, yaratıcı bir üretim, günlük bir ritüel.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.