“Yeme de Bankaya Yatır” Yiyecekler

Yutgitsin Ekibi 23.05.2018

Ekmeğin fiyatını sormak, tüm zamanların “Halka ne kadar yakınsın?” testi olagelmiştir. Bilmiyorsan burnun havadadır, fakirin halinden anlamazsın. Mesela bu üç yemeğe para verenler anlamaz, anlayamaz.

Strottarga Bianco
Havyar başlı başına pahalı bir yiyecek, öyle balıkçıya gidip “Sar bana oradan iki kilo” diyemiyorsunuz. Ama strottarga bianco isimli, nadir bulunan albino mersin balığının yumurtalarından üretilen havyar ayrı bir sınıfa giriyor. Kilosu 112.600 $ olan bu özel havyarın içinde 22 ayarlık altın parçacıkları da bulunuyor. Kraliyet ailesi falan yiyebiliyormuş bunu.


Kobe Eti
Havyarla hafif (ama mideye feci şekilde oturan) bir açılış yaptıktan sonra, sıra ana yemeğimizde. Japonlar’ın milli gururu Wagyu sığırından elde edilen Kobe eti. Wagyu sığırları kesime gitmeden önce pirinç, mısır ve arpayla besleniyor, şarap içiyor, masajlarla kendinden geçiyor. Ondan sonra 340 gramlık bir bifteğe 350 $ veriliyor.


Çilek Arnaud

Sıra geldi tatlıya... Bu sıcakta çilekli bir dondurma iyi gider, değil mi? Ne var ki bu dondurmayı gerçekten bankaya yatırmak gerekiyor, çünkü tatlı, 4.7 karatlık bir elmas yüzükle süsleniyor. İçinde vanilya, çilek, şarap, krema, baharat ve nane var. Buraya kadar her şey normal ama o yüzük eklenince fiyat bir anda 1.4 milyon $’a fırlıyor.
Tüm bunların üstüne bir bardak soğuk su içmek isterseniz, Acqua Di Cristallo Tributo A Modigliani için 3.600 $’ı gözden çıkarın ki şanınız yürüsün. Fransa ve Fiji Adaları’nın kaynak suyuna İzlanda buzulları ve 5 mg altın tozu karıştırılınca, bir de üstüne 24 ayar altından şişe tasarlanınca, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren müthiş bir suyunuz oluyor ve “sudan ucuz” kavramı sizin için anlamını kaybediyor.

Afiyet olsun.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.