Ye, İç, Gez: Lizbon

Bener Onar 29.12.2016

“Biraz içimiz ısınsın yahu!” dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman Lizbon uçuşlarına bir bakalım...

Her ne kadar kampanyalı uçuşlar dışında pahalı uçak biletleri olsa da Portekiz’in başkenti şu ara yerinde duramadan "kurtlananlar" için mükemmel bir tercih. Portekizliler her şeyden önce çok cana yakın insanlar. İngilizce konusu hala sıkıntılı olmasına karşın bir şekilde anlaşırsınız. Şimdi kısaca neler yapabileceğinize bir göz atalım...

Ye, İç, Gez: Lizbon

Evimiz yurdumuz Barrio Alto

Bir kere Barrio Alto’ya gideceksiniz ve tam günü buraya harcayacaksınız. Plan şu: Gündüz parlak, kare taşlardan oluşan sokaklarda gezeceksiniz. Taşların hala sapasağlam ve parlak olmasına şaşırmanız garanti. Merdivenden sokaklar arasında pencereden pencereye çamaşır ipi asılan eski binaların mimarisi büyüleyici Instagram'da minimum 50 'like'ınız var! Daracık, dik sokaklardan geçen tramvay yine sosyal medya canavarlarının favorisi olacak.

Ye, İç, Gez: Lizbon

İpucu: Manitacılar, Santa Justa Asansörü’ne (yukarıdaki resim) 5 avroya kıyacak. Şehrin en güzel manzarası burada.

Planın geri kalanında otele döneceksiniz ama öncesinde uğramanız gereken bir yer var: BA Wine Bar do Bairro Alto. Şansa yer buldunuz çökün! Olmadı bir sonraki öğlen veya akşam için rezervasyon yapın.

İpucu: Çok küçük bir dükkan burası ve telefondan değil de yüz yüze yapılan rezervasyonlara öncelikleri var. Bunu herkes bilmez herkese de söylemeyin!

Ye, İç, Gez: Lizbon

Otele dönüp dinlendiğinize göre (daha önce de söylemiştik efektif tatillerin ana kuralıdır) şimdi yeniden Barrio Alto’ya dönme zamanı. Öncesinde 10 dakika mesafedeki A Ginjinha’ya uğramalı ve “shot”ların tadına bakın. Barrio Alto’da kalabalık olan her yer iyidir. Kalabalık olmayan yer sayısı azdır zaten.

Portekiz’e gelme sebebiniz yeme-içme olmalı. Deniz ürünleri dendiğinde adresimiz: Ramiro (Avenida Almirante Reis, 1) Çok kötü bir cadde olmamasına karşın o tarz bir yerde dünyanın en iyi restoranlarından birinin olması şaşırtıcı. Karides, midye, kalamar, ahtapot yani denizden babanız çıksa yiyin, çekinmeyin!

İpucu: Mekanın sahibi Pedro ve Türk bir dostu nedeniyle Türkçe menü de var. Hatta biz Türk'üz diye bir acındırma yaparsanız sırada kıyak yapabilirler. Sıraya takılmayın hızlıca geliyor.

Ye, İç, Gez: Lizbon

Balık için Doklarda Doca Peixe’yi et için de Solar dos Presuntos’u öneriyoruz. Mmerkezde Rossio meydanına paralel bir sokaktaki bu restoran biraz pahalı ama bu dünyaya bir kez geliyorsunuz ve fırında oğlak (cabrito) yemek hakkınız!

Sakın yapmayın!!!

Yıllarca Benfica maçlarını televizyonda izleyip “Hazır gelmişken bir stadı mı görsek” demeyin. Şehrin dışında, gecekonduların arasından ulaştığınız dışarıdan da pek bir şeye benzemeyen bir yapı bu. Ha, çok büyük bir futbol hastasıysanız stadyum turu yapın da, gittiğinize değsin bari...

Ye, İç, Gez: Lizbon

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.