Yazın Ayağımızdan Çıkartmadığımız Parmak Arası Terlikler Aslında Zararlı!

İrem Çamarası 09.06.2016

Artık parmak arası terlik giymeden önce bir kez daha düşünmelisiniz.

Yaz aylarında en büyük dost bildiğimiz parmak arası terlikler, aslında ayak sağlığımızı büyük ölçüde olumsuz etkiliyor. Uzmanlara göre, doğal yürüyüş ve basış şeklimizi değiştiren parmak arası terlikler, bir süre sonra ayağımızın yapısını bozuyor, bacaklardaki tendon bağlarını zayıflatarak kas ağrılarına neden oluyor.

İşte parmak arası terliklerin başlıca tehlikeleri:

- Her ne kadar rahat gözükseler de ayakları kavramadıkları için yürüyüş esnasında ayak kaslarına ekstra yük bindiriyorlar.
- Bacaklarda, diz, kalça ve sırtta sorunlara neden olabiliyorlar.
- Sabit durmayan, içindeki ayakların sağa sola hareket etmesine olanak tanıyan parmak arası terliklerle olası bir düşme, bileğin burkulmasına yol açabiliyor.
- Sağa sola çarpmalar nedeniyle özellikle serçe parmağında kırık ve çıkıklar oluşabiliyor.
- Çok ince tabanları olduğu için sert ya da engebeli zeminlerde yürürken ekstra bir ağrıya, acıya ya da düşme ihtimaline daha açıklar.

"Peki, parmak arası terlikler bu kadar zararlıysa yazın ne giymeliyiz?" sorusunu doğal olarak soruyoruz. Size kişisel önerim, ayağınızı kavrayan, tabanları kalın, ayak sağlığınıza zarar vermeyecek sandalet, babet tarzı ayakkabılar giymeniz. Sonuçta bizi bütün gün taşıyan ayaklarımızın zarar görmesini istemeyiz.

İrem Çamarası


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.