Yaz Meyveleri ve Kalorileri

Ali İhsan Kaya 08.06.2016

Kendinizi kaybetmeden hunharca meyve yemeden önce yaz meyveleri hakkında bilmemiz gerekenleri buraya topladık.

Her gün ihtiyacımız kadar meyve tüketmek sağlığımız için oldukça önemli. Özellikle vitamin ve mineral açısından epey zengin olan meyveleri mevsiminde ve tazeyken tüketmek vücudumuz için daha faydalı. Fazlasının daha çok kilo olarak geri dönmesi dışında, meyvelerin hayatımızda olumsuz bir yanı yok diyebiliriz.

Hazır meyve demişken, yaz meyveleri manavlarda yerini almaya başladı. Dediğim gibi, kendinizi kaybetmeden hunharca meyve yemeye başlamadan önce bu meyvelerin faydalarını, kaç kalori olduklarını ve günlük yenmesi gereken miktarlarını sizlerle paylaşmak istedim. Malum yaza meyveden dolayı göbekle girmek istemezsiniz.

Dut (44 kcal/100 gr)


Türkiye’nin hemen her yöresinde yetişen, yetişmesi için ek bir çaba ile gübre, su ve ilaca gereksinim duymayan dutun kırmızısı ve beyazı vardır. En kolay ve doğal yetişen meyveler arasındadır. Dalından yemesinin tadı başkadır ancak pekmezi, pestili, marmeladı ve sucuğu da yapılır. Yaprakları ipek böceği üretimi için kullanılan dut, B grubu vitaminleri, A ve K vitamini, demir, potasyum, fosfor içerir. Protein içeriği diğer meyvelere göre daha fazladır. Diyet sırasında zayıflamaya yardımcı olur. Ara öğünlerinizde bir kase dut yiyebilirsiniz.

İncir (74 kcal/100 gr)


Başta Ege bölgesi olmak üzere ülkemizin her yöresinde yetiştirilebilir. Bağırsakların çalışmasını sağlar ve kan yapıcıdır. E, C, A ve B grubu vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum minerallerini içerir. Lif içeriği ve antioksidan özelliği ile bazı hastalıklara karşı koruyucudur. Günde bir adet taze incirden fazlası kiloya neden olabilir.

Kayısı (50 kcal/100 gr)


Malatya başta olmak üzere pek çok yerde kendiliğinden veya üretim yoluyla yetiştirilir. Meyve suyu başta olmak üzere reçel, marmelat, pestil ve sucuk yapımında kullanılır. Ayrıca acı kayısı çekirdekleri ilaç üretiminde, tatlı kayısı çekirdekleri pastacılıkta ve çerezcilikte kullanılır. Bağırsakları çalıştırmasının yanında karaciğere iyi gelir ve cildi güzelleştirir. Kemik ve kas yapısını güçlendirici etkiye sahip olan kayısı, beynin düzenli çalışmasını da sağlar. Kayısı, A ve C vitamini, potasyum, demir, magnezyum açısından zengindir. Bolca lif bulunduran kayısıyı ara öğünlerinizde 3-4 adet olarak tüketebilirsiniz.

Kiraz (60 kcal/100 gr)


Ülkemizde pek çok çeşidi olan ve çoğu yerde yetiştirilebilen bir yaz meyvesidir. Ağrı kesici ve kilo verdirici özelliği vardır. A vitamini, potasyum ve lif açısından zengin olmasının yanında, antioksidan özelliğe de sahiptir. Lif içeriği sayesinde kabızlığa iyi gelen kirazı ara öğünlerinizde 12 - 15 adet şeklinde tüketebilirsiniz.

Böğürtlen (30 kcal/100 gr)


Böğürtlen bir yaban meyvesi olsa da günümüzde tarımsal üretimi de başlamıştır. Yabani böğürtlenler, içinde pek çok antioksidan bulundurur. Özellikle ağız yaralarına, karaciğer rahatsızlıklarına çok iyi gelen böğürtlenlerin şurubu, reçeli, marmeladı ve çayı vardır. A, C ve K vitamini, bakır ve magnezyum minerali içeren böğürtlenin lif oranı da yüksektir. Kanser, kalp hastalıkları, alerjik reaksiyonlardan korunmada ve iyileştirilmesinde etkilidir. Hazır tam mevsimiyken, günde bir kase böğürtlen yiyerek vücut direncinizi artırabilirsiniz.

Karpuz (30 kcal/100 gr)


Sıcak iklimi sever ve yüzde 95’i su olduğu için temizleyici bir özelliği vardır. Böbrekleri çalıştırır, idrar söktürür. Kilo vermeyi de kolaylaştırır. İçeriğinde bol miktarda A, C vitamini, antioksidan ve potasyum bulunur. Yaz döneminde en çok tüketilen meyveler arasında yer alan karpuz, içerdiği A ve E vitaminleri ile kansere karşı koruyucu etki gösterir. Çok fazla tüketilmesi kan şekerini ani yükselttiği için önerilmez. Aşırı tüketimi şişkinlik yapan karpuzu gün içinde farklı zamanlarda, aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.

Kavun (30 kcal/100 gr)


Kavun, A, C ve B vitamini, folik asit, potasyum, brom, iyot ve bakır açısından zengindir. Kalorisinin büyük bir kısmı karbonhidrattan gelir ve karpuzda olduğu gibi lif oranı düşüktür. Yine karpuz gibi kan şekerini hızlı şekilde yükseltir. Karpuza göre hazmı daha güç ve şeker oranı daha fazla olduğu için dikkatli tüketmek gerekir. Sinirleri yatıştırıcı, kanı temizleyici ve kolay bir uyku sağlayıcı olan kavun, aynı zamanda damar tıkanıklığı ve kansızlık için de önerilir. Günde bir dilimden fazla tüketilmesi, içeriğindeki şeker miktarı nedeniyle önerilmemektedir.

Ahududu (50 kcal/100 gr)


C, E ve K vitamini, folik asit, potasyum, bakır, mangan mineralleri ve lif açısından zengin bir meyvedir. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı koruyucu etki gösterir. Sağlıklı bir yaşam için her gün bir kase tüketilmesi öneriliyor.

Şeftali (40 kcal/100 gr)


Özellikle Akdeniz Bölgesi'nde ve Bursa'da yetişen şeftali, C, A ve B vitaminleri içermesinin yanı sıra, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve sodyum açısından da zengindir. Bağırsakların çalışmasını düzenleyip kabızlığı önlemekle birlikte, idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde de fayda sağlar. İyi bir antioksidan, bioflavonoid ve karotenoid kaynağı olduğu için kanser riskini de azalttığı söyleniyor.

Üzüm (70 kcal/100 gr)


Güçlü bir antioksidan kaynağı olan üzümün kabuğundaki resveratrol de kansere karşı koruyucudur. Üzüm çekirdeğinde bulunan kuersetin ise kan yapımına yardımcıdır. Üzümün kan şekerini yükseltici etkisinin çok olmasından dolayı büyük porsiyonlarla tüketilmemelidir. Yüksek oranda demir içermesi ile kansızlığa iyi gelir. Zor olsa da bir porsiyonu 15 adet üzümle sınırlandırmak gerekiyor.

Çilek (35 kcal/100 gr)


İyi bir folik asit, C vitamini ve mangan kaynağı olan çilek de yüksek oranda lif içerir. Artrit, gut ve kanserden koruyucu etki gösterir. Vitamin ve mineral açısından en zengin meyvelerden biridir ve A, B1, B2 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve potasyum da içerir. Antioksidan özelliği de olan çileği günde 10 adet tüketmeniz öneriliyor.

Erik (47 kcal/100 gr)


Yazların vazgeçilmezi olan erik, C ve A vitamini, potasyum, bakır mineralleri, lif açısından zengindir. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Antioksidan özelliği ile de en faydalı meyveler arasında yer almaktadır. Bir porsiyonda yarım kase erik tüketmeniz öneriliyor.

Vişne (60 kcal/100 gr)


Genelde meyve suyu ve reçel olarak tüketmeyi sevdiğimiz vişne, C vitamini, folik asit, potasyum ve lif açısından zengindir. Kiraza oranla daha az kalori içerir. İdrar söktürme özelliğinin yanında ateş düşürür ve susuzluğu giderir. A vitamini, potasyum ve karbonhidrat içerir.

Nar (60 kcal/100 gr)


Nar, C vitamini, folik asit, potasyum, lif açısından iyi bir kaynaktır. Antioksidan içeriği yeşil çaydan üç kat fazla olan narı yiyerek vücut direncinizi artırabilirsiniz.

Halk arasında meyve şekeri olarak adlandırılan "Fruktoz" meyvelerde fazlasıyla bulunur. Karaciğerde yağa çevrilen fruktozun fazlası vücudumuz için zararlıdır. Bu sebeple meyve yerken dikkat etmemiz gereken konular vardır:

- Meyveleri yemeklerden hemen sonra tüketmemek gerek. Ara öğün olarak yemekten 2 - 3 saat sonra tüketmeyi tercih etmelisiniz.

- Meyvelerin çok fazla tüketilmesi, kilo alınmasına sebep olabilir. Özellikle karaciğerde yağlanmaya neden olduğu biliniyor. Bundan dolayı meyveleri ve tatlıları aynı anda ve aynı gün içinde tüketmemekte fayda var. Birbirinden güzel çeşit çeşit yaz meyvesi dururken, tatlı yerine sadece meyve yemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

- Son olarak, meyveleri yutmadan önce çok çiğnemenizi öneririm. Çiğnemeden yutulan meyvelerin gaz ve şişkinliğe neden olduğu söylenmekte.

Ali İhsan Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.