Yayın İhalesinden Beklenen Rakam Açıklandı

Oğuz Taktak 15.10.2016

Tekliflerin 600 milyon civarında olması bekleniyor.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfını Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesislerinde kabul etti.

Düzenlenen toplantıda Yayın İhalesi Komisyonu, Başkan Demirören ve Kulüpler Birliği heyetine bilgi verdi. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından açıklamalarda bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, "Kulüpler Birliği ile ihale komisyonu kurduk. 6 tane firmanın müracaatı var. Yerli, yabancı. Türkiye'nin ve Avrupa'nın ciddi firmaları. Komisyonumuzla beraber firmalarla tek tek görüştük. Yurt dışından gelen danışmalarla, yeni paket sistemi oluşturma çalışmaları yaptık. Bu çalışmalarla ilgili kulüplerimizi bilgilendirdik, onların görüşleri alındı. Salı gününe kadar görüşleri beklenecek. Ondan sonrada ihale süreci beklediğimiz rakamlara doğru devam edecek. Süreçle ilgili bir sıkıntı yok. Ayın 25'ine doğru şartname çıkacak. 25 Kasım gibi de ihale tamamlanmış olacak" dedi.

Yayın İhalesinden Beklenen Rakam Açıklandı

"Yurtdışından da ilgilenenler var"

Yayın İhalesinden bekledikleri rakamı da dile getiren Demirören, "Bizim marka değerimizin bugün aldığımız tekliflerden daha üstte olduğunu ben ve kulüplerimiz hem fikiriz. Hazırladığımız paketlerle de bu rakımın artacağını düşünüyoruz. Rakamın 600 milyon Dolar civarında olacağını tahmin ediyoruz. İhale geçmişte 4 sene olarak yapıldı. Daha karar verilmedi" şeklinde konuştu.

Gelir dağılımında takımlara paylaştırılacak miktarın bir önceki ihaleye göre farklılıklar olacağını söyleyen Demirören, "Takımlara paylaşılacak gelirlerin Göksel Gümüşdağ ile beraber iyi niyet anlaşması imzaladık. Federasyon gelirlerinin yüzde 12'den yüzde 4'e düşeceğine dair. Bu ihale sürecinde yönetim kararı alıp, hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Demirören yurtdışından Avrupa'dan bir firmanın ilgilendiğini ve henüz teklif vermediğini ifade etti.

Göksel Gümüşdağ: "Premier Lig'in çok önemli danışmanları ile anlaşma imzaladık"

2014 Aralık itibari ile Kulüpler Birliği Vakfında yayın ihalesi süreci ile ilgili bir yeni, yapılanmaya girdiklerini dile getiren Başkan Göksel Gümüşdağ, TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in destek sağladığını söyledi.

Gümüşdağ, "Bundan sonraki süreçte yayın ihalesini en azından bu geçiş sürecini beraber yapalım ve burada yayın ihalesine nasıl bir katsı sağlayabiliriz diye çalışma başlattık. Bugün görüyoruz ki 1-1,5 sene sonra iyi bir noktaya geldik. Biliyorsunuz Kulüpler Birliği Vakfı bir Premier Lig'in çok önemli adamları ile özellikle de yayın ihalesinde tecrübesi olan danışmanlarla anlaşma imzaladı. Yaklaşık olarak 1 yıldır bunlarla çalışıyoruz. Bugün de az önce Başkan da söyledi gerek Yıldırım Bey, gerek ben gerek de ihale komisyonu yaklaşık 15 gündür burada çalışıyoruz. Ama az önce söylediği gibi 18 kulübe bugün bir sunum yaptık, bu da çok önemliydi. Özellikle ihaleye talip olanların da bu birlik ve beraberliği görmesi yayıncıyı da güçlü kılıyor. Çünkü yayın ihalesinin de büyümesinin şartı futbolun marka değeri de beraberliği de.. Eskiden bu 18 kulübün bir araya geldiğinde yayın ihalesinde şu ne alacak bu ne alacak bunlar çok konuşulurdu. Ama bugün inanılmaz bir mutabakat var dolayısıyla da bu 6 firma içerisinde yabancı da var, tabii Uluslararası alanda danışmanlık aldığınız da onlar sürekli bunları takip ediyor. Dolayısıyla ben TFF ve Kulüpler Birliği Vakfının bu yayın ihalesinde futbola artı bir değer katacak özellikle ekonomisini büyütecek bir neticeye inanıyorum İnşallah hayırlı ve uğurlu olur" dedi.

Mahmut Uslu, yayın ihalesinden Fenerbahçe ve Galatasaray'ın daha fazla pay alması gerektiğini söyledi

İhale komisyonu çalışmalarının ciddi ve diyalog içerisinde yürüdüğünü söyleyen Gümüşdağ, "Bugün de başkanlar komisyona çok inanıyor, güveniyor. Dolayısıyla kulüpler kendi haklarına sahip bir tarafta federasyon bir tarafta Kulüpler Birliği çok iyi bir çalışma ile gidiyor. İnanıyorum ki hepimizin beklediği gibi iyi bir netice ile sona erecek" diye konuştu.

Fenerbahçe Genel Sekreteri Mahmut Uslu'nun yayın ihalesinden Fenerbahçe ve Galatasaray'ın daha fazla pay alması gerektiğini açıklamasının ardından konuya ilişkin konuşan Gümüşdağ, "Biliyorsunuz yayın ihalesi yapılırken özellikle geçmişte yapılan havuz çalışmalarında bunlara hep konuşulacak, hep olacak önemli olan biz şu an futbolun genel marka değerini ve ekonomisini büyütebiliyor muyuz? Dolayısıyla burada bir mutabakat var. Bakın özellikle ben Sayın Başkan'a da burada teşekkür etmek isterim bugün bir önceki yayın ihalesine göre yüzde 12 olan federasyon yüzde 8'inden feragat edip kulüplere dağıtılmak üzere Kulüpler Birliği Vakfı'na verecek dolayısıyla burada bir de yayın ihalesinin büyüdüğünü düşündüğünüz zaman bu tür sıkıntıların yaşanmayacağını düşünüyorum. 18 kulübün de hemfikir olduğu bir birlik beraberlik var. Geçmişteki gibi değil, bugün burada 18 kulübün olması ve her toplantıyı TFF ile işbirliği içinde yürütüyoruz" dedi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.