Yaşayan Bir Bina

İrem Çamarası 20.06.2016

Bir bina düşünün, “Bu yapı tamamen kendi kendine yeterlidir” diye kendinden söz ettirsin...

ABD’de son yıllarda yaşanan iklim krizi yüzünden su, enerji ve doğal kaynakların kullanım yönü değişmeye başladı. Bu değişme ile beraber “yaşayan bina” diye bir proje oluşturuldu. Bu projenin gereklerinden biri de binanın kendi kendine yetiyor oluşu. Yaşayan binanın var oluşu için yedi gereksinimi var: Alan, Su, Enerji, Sağlık ve Mutluluk, Malzeme, Eşitlik ve Estetik. Bu maddeleri içinde barındıran binalar “Yaşayan Bina” sertifikasını almaya hak kazanıyor.

Yaşayan Bir Bina

ABD’nin Washington eyaletinde Seattle şehrinde inşa edilen Bullitt Center binası ve Chesapeake Körfezi Vakfı (BKA) Brock Çevre Merkezi kıyısında yer alan evler “yaşayan bina”ların ilk örneklerinden. Brock Çevre Merkezi kıyısında inşa edilen yapılarda öğrenci ve öğretmenler için kamu binası oluşturulmuş. Pek çok kursa ev sahipliği yapan binada doğa ile iç içe bir eğitim veriliyor. Toplantı ve konferansların yapılacağı yerlere kadar her detay düşünülmüş durumda.

Yaşayan Bir Bina

Peki, yaşayan binaların özellikleri neler?

Yaşayan binalar, doğası gereği öğrenme ve keşif amaçlı tasarlanmış olup insanların bir araya gelmelerini ve sürdürülebilir şehirler hakkında insanları bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Yaşayan binalarda malzeme olarak insan sağlığına, doğaya zararlı hiçbir madde kullanılmaması hedefleniyor. Binalar yapılırken malzemelerin geri dönüşümlü olmasına dikkat ediliyor ve bunun üzerine kapılar, aynalar, lavabolar, dolaplar gibi malzemeler eski ofis binalarından, okullardan ve evlerden alınarak tekrar kullanıma kazandırılıyor.

Yaşayan Bir Bina

Yaşayan binalarda tasarımcılar binanın içini ve dışını ayrı ayrı planlıyor.

Örneğin; Brock Çevre Merkezi kıyısındaki binalarda bir filtreleme sistemi kurularak yağmur suyunun arındırılıp içilme izni alınmış ve bununla beraber adını bir ilke daha yazdırmış. Tuvaletler ise insan atıklarının gübreye dönüşmesini sağlayacak durumda tasarlanmış. Yağmur suyu ayrıca arındırılıp duş suyu olarak da kullanılabilir duruma getirilmiş. Ayrıca çatı katına kurulan paneller ile bina kendi enerjisini üretebilir potansiyelde tasarlanmış. Böylelikle normal bir binadan %80 daha az enerji kullanılıyor. Binanın konumu, çatı ve zemin yalıtımı da bu amaç doğrultusunda planlanmış.

Bullitt Center ise tüketeceği enerjiden daha fazlasını üretme ve karbon salımının sıfır olması gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Ayrıca yapıda ağaçlar kullanılırken, çürümemelerini sağlamak için de yollar düşünülmüş. Brock Çevre Merkezi’ndeki yapılar gibi burada da kurulacak yapıların konumu en ince ayrıntısına kadar düşünülerek enerji tasarrufu sağlanmış.

Yaşayan Bir Bina

Ayrıca bu proje doğrultusunda yapılan konutlar insanlar için “öğretici bina” olma özelliği taşıyorlar. Sergi alanları, araştırma laboratuvarı, kütüphane gibi yapıları da içinde barındırıyor.

Yaşayan binaların en büyük özelliği ise her detayın düşünülmüş olması. Doğa ve insan sağlığı korunurken, estetik açıdan da güzel bir görüntü sağlaması büyük bir önem taşıyor. Sürdürülebilir bir yaşam alanı oluşturmak için başlatılan proje, içinde yaşayacaklar için her kolaylığı sunuyor. Hem enerji tasarrufu hem insan mutluluğunu amaçlayan projeler ile iklim krizinin etkilerinden korunabileceği umudu bütün insanlara yayılıyor.

İrem Çamarası

Görseller: millerhull


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.