Yaşasın "Ben Bir Yemek Uydururum, Parmaklarını Yersin"cilik!

Defne Taktak 17.06.2016

Yaşasın emprovize mutfak yaşamları ve sallamasyon, pardon; "doğaçlama" tarifler!

Bir dönem popüler olan "Aiiiy, ben yemek yapmayı hiç beceremem" deme trendi (evet, maalesef vardı öyle bir trend ve inanılmaz prim veriyorduk ona) yerini "Akşam bana gelsene, sana dünya mutfağından baaağzı lezzetler bişiririm"e döndü. Herkeste bir gurmecilik, herkeste bir "Ya aslında bilmem neyi şeyde yiyeceksin, hayvanı kekikle besliyorlar, eti lokum"culuk.

Aile ile yaşarken bir yere kadar rahattı da olay yalnız yaşamaya gelince, mutfak hayatına bir yerden başlamak şart olmaya başlar ya hani? Hani o "Ay ben yumurta bile kıramam" diyen sen o yumurtayı kırdın. Sonra o yumurtaları farklı formlarda yedin. Sonraki aşamada yemek tarifi veren sitelerle haşır neşir olma süreci başladı ve nihayet yemek yapma işi bir şekilde öğrendin.Sonra anladın ki, aslında mutfakta yapılan hiçbir şey yazılı kurallara bağlı değil. Yemek yapan biri olarak, kendini bir yerden sonra adeta bir sanatçı gibi görmeye bile başladın. Yaptığın yemekler de eserlerin oldu haliyle. Yemelere kıyamadın o yemekleri. Arkadaşlarını çağırdın, onlara ikram ettin ve bol bol iltifat aldın. Mutlu oldun. Gaza geldin, "Bir sonraki hafta yine gelin, size bilmem ne yapayım" dedin, alkış koptu. Belli tariflere ve reçetelere bağlı kalmak, eğer bu işi profesyonel olarak yapmıyorsan, senin için gereksiz bir şeye dönüştü. Yemek tarifi sitelerine girip, oradaki ölçülere göre yemek yapanları yadırgamadın tabii ama sen yemeklerini o günkü ruh haline göre ya da evdeki malzemelere göre yapmaya başladın. Kimsenin kombinlemeyi düşünmediği malzemeleri sen kombinledin ve ortaya harika soslar çıkarmaya başladın. Yan yana gelmesi sırf önyargı yüzünden çok da tasvip edilmeyen malzemeleri yan yana getirdin, akşam yemeği oldu. Sulu yemek. Yiyen "Abi, ev yemeği başka yeaa" dedi. Sonra o yemeği hangi malzemelerle yaptığını söyledin, şaşırdılar.

Normalde bu malzemeleri bir araya getiren, dünya mutfağından bilmem ne yemeğiydi. Zaten sen malzemeleri söylediğinde arkadaşlarından bir tanesi "Aaa biliyorum o yemeği, neydi yaa? Lö patlıcan dö bilmem ne. Çok güzel bir Fransız yemeğidir, biliyo musun?" dedi. Ama senin yemeğinin adı aslında "Valla malzemeler bu kadardı oturtması" idi.

Aslında bu yemeklerin ismi yok. Sırf tarifini verirken bir isim vermeniz gerektiği için isim verirsiniz. Ona da kimse itiraz etmez. Malzeme listesi az ve özdür. Sadece pişirilir.

O yüzden, yaşasın sallamasyon yemek tarifleri!

Şeflerden biraz korkan;
Defne Taktak


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.