Yaşam Tarzınızı Değiştirin, Kendinizi Bunamadan Koruyun

Venüslüler Ekibi 06.10.2017

Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmak, Alzheimer ve demans gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabilir mi? Alzheimer Araştırma ve Önleme Vakfı, bunun mümkün olduğunu belirtiyor.

Eskiden pek sık karşılaşılmayan bir hastalık türü olan Alzheimer, artık hemen hemen her ailenin ileri yaştaki üyelerinde birer ikişer görülmeye başlandı. Benzer bir şekilde demans, yani bunama vakaları da artış gösteriyor. Her ikisi de doğrudan beyni etkileyen hastalıklar olsa da aynı şey değiller. Yani aslında Alzheimer bir demans çeşidi ama her bunama için Alzheimer tanısı konulamaz.Alzheimers Türkiye web sitesi diyor ki, "Demansın birçok olası nedeni vardır. Bazı nedenler geriye döndürülebilir, bazı tiroid durumları veya vitamin eksiklikleri gibi. Bu temel sorunlar tespit ve tedavi edilir, sonra demans tersine döner ve kişi normal hayatına dönebilir. Ancak, demansın birçok nedeni geri dönüşümlü değildir. Aksine, zamanla daha da kötüleşen, beynin dejeneratif hastalıkları demansa sebep olur. En genel neden Alzhemiers hastalığıdır ve bütün demans hastalıklarının %70-80'inin sebebi budur. Türkiye’de şu anda 450 bin civarında Alzheimer hastası olduğu düşünülmektedir."


Peki yaşam tarzımızda bazı değişiklikler yaparak bu tip hastalıklardan korunabilir miyiz? Alzheimer Araştırma ve Önleme Vakfı, bunun mümkün olduğunu belirtiyor ve bazı ipuçları veriyor.


1. Fiziksel aktivite, beyindeki damarlara da daha çok kan gitmesini sağlar ve nöron gelişimine yardımcı olur.


- Haftada ortalama 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapın.

- Kilo kontrolünüzü elden bırakmayın, ne de olsa sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.

- Yoga gibi, vücudu çalıştırmak kadar beyni de rahatlatan egzersizler ve denge odaklı çalışmalar da beyin sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.


2. Beslenmenizde daha fazla antioksidana ve daha az kolesterole yer vermeniz yararlıdır.


- Besin piramidi, sağlıklı bir yaşam için hangi gıda maddelerini ne sıklıkta tüketmemiz gerektiğini açıklıyor. Tabii günümüzde tükettiğimiz gıdalar eskisi kadar sağlıklı değil ama dengeli beslenmenin faydalı olduğu da su götürmez bir gerçek.

- İçine şeker eklenmiş gıdalar yerine yeterli miktarda meyve tüketmek, beslenmenizde sebzeye daha çok ağırlık vermek ve trans yağlardan kaçınmak, beyin fonksiyonlarınız açısından faydalı.

- Çocukluğumuzdan beri balığın beyni beslediğini biliyoruz. Özellikle somon, ton, alabalık ve uskumru, Omega 3 yönünden zengin balıklar. Bununla birlikte zencefil, yeşil çay, ceviz, soya ve yaban mersini gibi gıdalar da beyniniz için oldukça yararlı.


3. Zihinsel egzersizler de "işleyen demir pas tutmaz" kuralına göre beyninize fayda sağlıyor.


- Yeni bir şeyler öğrenin. Öğrendikleriniz beyninizi ne kadar zorlarsa, o kadar çok uyarıyor ve gelecekteki bunama riskinizi azaltıyor demektir.

- Cep telefonu kullanmaya başladığımızdan beri telefon numaralarını bile aklımızda tutmaya çalışmıyoruz. Bu tip konularda teknolojiye güvenmenin yanı sıra bir şeyleri aklınızda tutmayı ve farklı konular arasında yeni bağlantılar kurmayı deneyin.

- Bulmaca çözmek ve strateji oyunları oynamak da çok işinize yarayacak.


4. Beyin fonksiyonlarını etkileyen bazı sistemler, stresten kötü etkileniyor ve bunama riskini artırıyor.


- Stresi tamamen ortadan kaldırmak veya travmatik olaylar yaşamamak mümkün değil. Ancak günlük stresinizi azaltmaya çalışmak, bunama riskini de azaltır. Stresle daha kolay başa çıkmak için buradaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

- Size keyif veren aktivitelere mümkün olduğu kadar çok zaman ayırmaya çalışın.

- Sağlıklı bir uyku düzeni edinmeye çalışın. Uykusuzluk hem stresi artırır hem de beyin fonksiyonlarına zarar verir. Uyku rutininizle ilgili neler yapabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.