Yasaklanan Bitkiler Hakkında Merak Edilenler

İrem Çamarası 07.10.2016

Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanan bitkilerin neden yasaklandıklarını merak ediyorsanız, bu yazı sizin için…

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından aktarlarda satılmaması gereken bitkiler listesi açıklandı. Peki, bu bitkilerin zararları neler ve neden tüketilmemeleri gerekiyor?

Ada soğanı

Yasaklanan Bitkiler Hakkında Merak Edilenler

Aslında oldukça yararlı olan bu bitkinin yasaklanma sebebi, yapraklarının zehirli olmasından kaynaklanmaktadır. Kalp rahatsızlıklarına iyi gelen bu bitki, doktor kontrolü dışında kullanılmamalı ve bilinçsiz bir şekilde tüketilmemelidir.

Güzelavrat otu

Yasaklanan Bitkiler Hakkında Merak Edilenler

Eczacılıkta ilaç yapımında kullanılan bu bitki zehirli olduğu için yasaklanmıştır. Yenmesi durumunda baş ağrısı, kalp çarpıntısı, mide krampları, kusma, baygınlık gibi belirtiler vererek ölüme sebep olabilecek bu bitkinin kontrolsüz kullanılmaması gerekmektedir.

Katran ruhu

Yakıcı bir sıvı olması nedeniyle yasaklanan katran ruhu, satışının yasaklanmasıyla sadece tıpta kullanılan bir malzeme olarak kalmıştır.

Tatula otu

Yasaklanan Bitkiler Hakkında Merak Edilenler

Nefes darlığı ve astım hastalıklarına iyi gelen tatula otu ağrıları giderir, kişiyi sakinleştirir. Fakat hem zehirli bir bitki oluşu hem de bağımlılık tehlikesi yarattığından aktarlarda satışı yasaklanmıştır. Doktor kontrolü olmadan tatula otu kullanmak sağlığa ciddi zararlar verebilir.

Balık otu

Yasaklanan Bitkiler Hakkında Merak Edilenler

Sadece meyveleri kullanılan bitkinin birçok ilaç yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Baş ağrısı, uykusuzluk gibi şikayetlere iyi gelen balık otu fazla tüketildiği taktirde kişiyi zehirleyebilmektedir. Meyvesi dışında yapraklarının kullanılmaması ve yapraklarından çay yapılıp içilmemesi önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzman kontrolü olmadan, bilinçsiz bir şekilde kullanılacak balık otu sizi zehirleyebilir hatta ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanan bitkiler dışında herhangi bir bitkisel ürünü de bilinçsiz bir şekilde kullanmak farkında olmadan büyük zararlara yol açabilir. Vücudunuzun hangi bitkiye ne şekilde tepki göstereceğini bilmeden, sadece kulaktan dolma bilgilerle rahatsızlığınıza iyi geleceğini düşünüp bitkisel yollar denememelisiniz. Özellikle son birkaç yıl içinde bitkilerin fazlaca tüketilmesi ile zehirlenmelere yol açılan birçok vaka ile karşılaşılmıştır. Bu sebepten, siz de eğer bitkisel bir çözüm arayışındaysanız, mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.