Yarının Sessiz Mimarı: Ray Kurzweil

Laird Raz Ludd 26.08.2016

Thomas Edison'un 21. yüzyıldaki varisi, büyük deha ile tanışın!

Sevgili fütürist yazar arkadaşım Gökbey İnaç'ın son yazısında bahsettiği, yazar, mucit, bilgisayar bilimcisi ve fütürist Ray Kurzweil'ın kim olduğunu herkes bilmeli diye düşünüyorum. Hayatımızın birçok noktasındaki vazgeçilmez, ama aslında artık varlıklarını kanıksadığımız aletleri icat etmesinin yanında, geleceğimiz hakkında da gayet mantıklı (ve bazılarına göre ürkütücü) yorumlarda bulunmuştur.

Ray Kurzweil hayatına 18 Şubat 1948'de, New York'ta, ressam bir anne ve müzisyen bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 5 yaşındayken mucit olmaya karar vermesi ile ilk robot kukla tiyatrosunu ve robot oyununu yapması arasında 2-3 sene, (henüz New Yorkta'ki bilgisayar sayısı bir elin parmaklarını geçmezken) bilgisayarlarla ilgilenmeye başlaması arasında ise 7 sene vardır. 14 yaşına geldiğinde ise beynin duyu algısı, bilinçli kas kontrolü, uzamsal akıl yürütme (akıldan 2,3 veya 4 boyutlu şekilleri "hareket ettirmek"), dil ve bilinçli düşünce merkezi olan neokorteks hakkındaki teorilerini bir makaleyle yayınlamıştır. Bunların arkası teknolojinin oskarları olarak tanımlanabilecek ödül ve burslarla dolup taşarak gelmiştir.

Yarının Sessiz Mimarı: Ray Kurzweil

Hayatımızı kolaylaştırıp güzelleştirdiği icatları sayesinde ise Terry Pratchett, Alzheimer teşhisi koyulduktan sonra 5 kitap yayınlayabilmiş (konuşmayı metne çeviren yazılım); kör piyanist Stevie Wonder okuyabilmiş (yazıyı sese çeviren yazılım) ve binlerce insan, ellerindeki dökümanları dijital ortama rahatça geçirebilmiştir (tarayıcı). Bunun dışında ilk synthesiser'ı icat ederek bütün bir orkestrayı bir orga sığdırmıştır. Şeker hastalığı teşhisini kabul etmeyip "İnsan vücudu kimyasal bir makinedir ve yeniden programlanabilir" diyerek bir gıda destek şirketi kurması ve bunu takiben bir süre günde bir torba hap yutarak tip 2 diyabet hastalığını yenmesi ise aslında sahip olduğumuz seçeneklerin sınırsızlığını göstermiş ve özellikle transhumanist akımın takipçilerinde ilahlık mertebesine yükselmesine yol açmıştır.

Geleceğimize dair tahminlerini ise sırasıyla 1990'da ve 1999'da yazdığı Age of Thinking Machines (Düşünen Makineler Çağı) ve Age of Spiritual Machines (Ruhsal Makineler Çağı) isimli kitaplarında anlatmıştır. Gökbey'in yazısında bahsettiği "makineyle farkı anlaşılamayacak hibrit insanlar" dışında, 2049'da geleceğini tahmin ettiği Teknological Singularity'den (Teknolojik Tekillik) bahsetmiştir. Teknolojinin kendi büyümesini hızlandırarak katlanan bir hızla gelişmesi sonucu, insan beyninin hesap hızına denk veya daha hızlı bilgisayarlar üretilmesi şeklinde özetlenebilir Singularity. Bunun sonucu olarak, yapay zekaların insanların hayatında vazgeçilemez olarak yer alacakları, hatta insanların fiziksel parçalarını (et) tamamen geride bırakacakları teorileri ortaya atılırken, bir grup insan da "Abi o kadar bilimkurgu seyrettik. Ne Terminatör'de ne de Matrix'de hayrını gördük yapay zekanın" diyerek haklı endişelerini belirtmişlerdir. Ray Kurzweil olmadığımız ve sadece nörotipik insanlar olduğumuz için insan beyninden daha başarılı makinelerin neler yapabileceğini tezahür etmemiz pek mümkün değil. Bu yüzden, bütün teoriler şu an geçerli görünüyor. Teknolojik Tekilliğin ne olduğuyla ilgili detaylı bilgi için Gökbey'in bir sonraki yazısını kaçırmayın!

İnsanlık, her dehaya yaptığı gibi, Ray Kurzweil'ın icatlarını coşkuyla benimsemiş, ancak gelecekle ilgili tahminleri sebebiyle dalga geçmişlerdir. 1990'da internet kullanımının yaygınlığını ve Google gibi yapay zekaların (şu anki haliyle benden daha zeki Google) doğuşunu öngörmesine ve sonradan "ben demiştim" demesine rağmen genel toplum tarafından teorilerine pek saygı gösterilmez, hatta bilinmez bile. Hayranları tarafından bilinen tek hatası ise, Kurzweil'ın tahminlerindeki tarih hesaplarının olanlardan ileri tarihler oluşudur. Örneğin "2000 yılında bir bilgisayar bir insanı yenecek" tahmini 1997 yılında Kasparov'un Deep Blue tarafından yenilmesi ile hatalı sayılmıştır.

Tabii Google kendisini teknoloji direktörü olarak çoktan kaptı ve yapay zekanın bizi düşman olarak görmesini engelleyecek Seed Artificial Intelligence ve birçok robotik teknolojinin babası olacak olmasına da imkan sağladı.

Yarının Sessiz Mimarı: Ray Kurzweil

Özetle, aklına gelen her fikri hayata geçirebilen bir kişidir (gelecek planları içinde babasını tekrar hayata döndürmek de var). 21. yüzyıl hayatının şekillenmesine bu derece katkıda bulunmuş Ray Kurzweil'a umarım bu noktada siz de benim kadar hayran olmuşsunuzdur. Şayet içinizde halen bir ilgi oluşmadıysa hakkındaki Transcendent Man isimli 2009 yapımı belgeseli seyredebilirsiniz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.